Rövid magyarázat
A „gábli” szó a magyar nyelvben egy kevésbé ismert, de érdekes kifejezés, amely egy köztes étkezést jelöl. Általában a reggeli és ebéd közötti időszakban fogyasztott könnyű étkezést értjük alatta.
Eredet (etimológia)
A „gábli” szó eredete nem teljesen tisztázott, de valószínűleg német nyelvi hatásra került be a magyar nyelvbe. A német „Gabelfrühstück” kifejezésből származhat, amely villásreggelit jelent. A magyar nyelvben a szó rövidült és leegyszerűsödött, így alakult ki a „gábli”.
Kategória (szakterület, témakör)
A „gábli” kifejezés elsősorban a gasztronómia és az étkezési szokások témakörébe tartozik. Ezen belül is inkább a köznyelvi használatban találkozunk vele, bár regionális különbségek is lehetnek a használatában.
Részletesebb magyarázat
A gábli egy könnyű étkezés, amely általában 10-11 óra körül történik. Nem annyira kiadós, mint az ebéd, de több mint egy egyszerű uzsonna. Gyakran tartalmaz szendvicseket, péksüteményeket, gyümölcsöket vagy joghurtot. Az ilyen típusú étkezés különösen népszerű lehet azok között, akik korán reggeliznek és később ebédelnek.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Villásreggeli
- Tízórai
- Köztes étkezés
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Vacsora
- Éjszakai nasi
- Kiadós ebéd
Példamondatok
- „Ma reggelire csak egy kávét ittam, így tízóraira muszáj volt ennem egy gáblyt.”
- „A munkahelyemen minden nap tartunk egy rövid szünetet gábly idején.”
- „Nem tudom kihagyni a gáblyt, különben délre már nagyon éhes lennék.”
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „gábli” szó leginkább köznyelvi használatban fordul elő. Ritkán találkozhatunk vele hivatalos dokumentumokban vagy szakirodalomban. Azonban bizonyos régiókban és társadalmi rétegekben gyakrabban használt kifejezés lehet.
Kapcsolódó szavak
- Reggeli
- Ebédről előtti snack
- Péksütemények
- Könnyű étkezés
- Tízórai időszak