Rövid magyarázat (definíció)
A „galamblelkű” szó egy olyan személyre utal, aki rendkívül szelíd, békés és jószívű. Az ilyen emberek általában konfliktuskerülők, empatikusak és kedvesek másokkal szemben.
Eredet (etimológia)
A „galamblelkű” szó összetett magyar kifejezés, amely két részből áll: „galamb” és „lelkű”. A galamb már az ókori kultúrákban is a béke és a tisztaság szimbóluma volt. A keresztény ikonográfiában például a Szentlélek ábrázolására is használják. A „lelkű” utótag pedig arra utal, hogy valaki a galambhoz hasonló lelki tulajdonságokkal rendelkezik.
Kategória (szakterület, témakör)
A „galamblelkű” szó elsősorban a pszichológia, szociológia és nyelvészet területén kerül előtérbe. Ezen túlmenően gyakran használatos a mindennapi köznyelvben is, különösen amikor valakinek a jellemvonásait szeretnénk kiemelni.
Részletesebb magyarázat
A „galamblelkű” emberek általában nagyfokú empátiával rendelkeznek. Könnyen beleélik magukat mások helyzetébe, és igyekeznek segíteni, ahol csak tudnak. Ez a tulajdonságuk azonban néha hátrányt is jelenthet számukra, mivel hajlamosak lehetnek alárendelni saját érdekeiket másoknak. A galamblelkűség tehát egy kettős élű kard: bár segít harmonikusabb kapcsolatokat kialakítani, ugyanakkor kihasználhatóvá is teheti az embert.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Szelíd
- Békés
- Jószívű
- Kedves
- Empatikus
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Agresszív
- Keményszívű
- Harcias
- Kíméletlen
- Érzéketlen
Példamondatok
- A tanárnő mindig galamblelkűen viselkedik a diákjaival.
- Péter galamblelkű természete miatt soha nem keveredik vitába.
- Mária galamblelkűsége mindenkit lenyűgözött az irodában.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „galamblelkű” kifejezést leggyakrabban köznyelvi kontextusban használjuk, amikor valaki jellemvonásait szeretnénk leírni. Ugyanakkor pszichológiai tanulmányokban is előfordulhat, ahol az emberek különböző személyiségjegyeit elemzik.
Kapcsolódó szavak
- Lelkiismeretes
- Önzetlen
- Segítőkész
- Toleráns
- Békeszerető