Rövid magyarázat (definíció)
A GDP, azaz a bruttó hazai termék egy ország gazdasági teljesítményének mérésére szolgáló mutató. A GDP az adott időszakban előállított összes végső termék és szolgáltatás értékét összesíti, és általában éves vagy negyedéves szinten számolják.
Eredet (etimológia)
A GDP rövidítés az angol „Gross Domestic Product” kifejezésből származik. Az „Gross” jelentése bruttó, azaz a teljes mennyiség, levonások nélküli érték. A „Domestic” belföldi, azaz az adott ország területén belül előállított javakra utal. Végül a „Product” terméket jelent, amely itt a gazdasági tevékenység eredményét jelöli.
Kategória (szakterület, témakör)
A GDP a közgazdaságtan egyik alapvető mutatószáma, amelyet makrogazdasági elemzések során használnak. A gazdaságpolitika, pénzügyek és nemzetközi gazdasági összehasonlítások területén is kiemelt szerepet játszik.
Részletesebb magyarázat
A GDP kiszámítása többféleképpen történhet: termelési oldalról (output megközelítés), jövedelmi oldalról (jövedelem megközelítés) és kiadási oldalról (kiadás megközelítés).
– **Termelési oldalról:** Ez a módszer az összes ágazatban előállított végső termékek és szolgáltatások értékét összegezi.
– **Jövedelmi oldalról:** Itt a munkavállalói jövedelmeket, vállalati profitokat és adókat veszik figyelembe.
– **Kiadási oldalról:** Ez a megközelítés az összes fogyasztói kiadást, beruházást, állami kiadást és nettó exportot (export mínusz import) veszi alapul.
A GDP-t nominális és reálértéken is mérhetjük. A nominális GDP az aktuális piaci árakon számított értéket tükrözi, míg a reál GDP inflációval korrigált adatokat használ.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
– Bruttó hazai termék
– Nemzeti jövedelem
– Gazdasági teljesítmény
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
– Nettó hazai termék
– Kereskedelmi deficit
– Gazdasági visszaesés
Példamondatok
– Az ország GDP-je idén 3%-kal növekedett.
– A kormány célja a GDP arányos államadósság csökkentése.
– A reál GDP emelkedése azt jelzi, hogy a gazdaság valódi növekedést produkált.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A GDP-t elsősorban szakmai körökben használják, például közgazdászok, pénzügyi elemzők és politikusok. Azonban gyakran találkozhatunk vele a köznyelvben is híradásokban vagy újságcikkekben, amikor egy ország gazdasági helyzetéről van szó.
Kapcsolódó szavak
– Infláció
– Recesszió
– Makrogazdaság
– Beruházás
– Fogyasztás