Rövid magyarázat (definíció)
A „girhes” szó egy magyar melléknév, amely sovány, vézna vagy alultáplált állapotot jelent. Gyakran használják emberekre vagy állatokra, akik láthatóan nagyon vékonyak és csontsoványak.
Eredet (etimológia)
A „girhes” szó eredete a magyar nyelvben gyökerezik, és valószínűleg a népi nyelvhasználatból származik. Az etimológiai kutatások szerint a szó gyökere a „gir-” lehet, amely különböző változatokban és összefüggésekben fordul elő a magyar nyelvben.
Kategória (szakterület, témakör)
A „girhes” szó elsősorban a köznyelvi kategóriába tartozik, de használatos lehet az orvosi és állatorvosi szaknyelvben is, amikor alultápláltságot vagy súlyos soványságot írnak le.
Részletesebb magyarázat
A „girhes” kifejezés vizuálisan is erőteljes hatású, mivel olyan állapotot ír le, amely könnyen felismerhető. Az ilyen személyek vagy állatok bordái és csontjai jól láthatóak, bőrük feszesen tapad a csontjaikra. Az alultápláltság vagy betegségek következtében kialakuló girhes állapot gyakran komoly egészségügyi problémákra utalhat.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Sovány
- Csontsovány
- Vézna
- Bőrös
- Alultáplált
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Kövér
- Túlsúlyos
- Molett
- Hízott
- Dundi
Példamondatok
- A girhes kutya az utcán kóborolt, ételt keresve.
- A háború után sok ember girhes lett az éhezés miatt.
- A girhes macska alig tudott járni az alultápláltság miatt.
- A betegsége miatt Péter nagyon girhes lett.
- A tanyán talált girhes lovakat azonnal orvoshoz vitték.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „girhes” szó leggyakrabban a köznyelvben fordul elő, amikor valaki vagy valami rendkívül sovány állapotára utalnak. Ugyanakkor az orvosi és állatorvosi szaknyelvben is használható diagnosztikai eszközként az alultápláltság vagy súlyos soványság leírására.
Kapcsolódó szavak
- Alultápláltság
- Soványság
- Bőr és csont
- Éhezés
- Betegség li >