Rövid magyarázat
A „golgota” szó a keresztény vallásban Jézus Krisztus keresztre feszítésének helyszínét jelöli. Eredetileg arámi nyelven jelent koponyát, és a Jeruzsálem közelében található dombot nevezték így.
Eredet (etimológia)
A „golgota” szó az arámi „gulguta” szóból származik, amely koponyát jelent. A latin Vulgata fordításban is megjelenik „Calvaria” formában, ami szintén koponyát jelent. Az Újszövetségben többször is említik ezt a helyet, mint Jézus keresztre feszítésének helyszínét.
Kategória (szakterület, témakör)
A „golgota” kifejezés elsősorban a vallástudomány, teológia és történettudomány területén használatos. Emellett irodalmi és művészeti kontextusban is gyakran előfordul.
Részletesebb magyarázat
A Golgota egy domb Jeruzsálem közelében, ahol a keresztény hagyomány szerint Jézus Krisztust keresztre feszítették. Az evangéliumok szerint ez a hely kívül esett az akkori városfalakon, és azért nevezték így, mert a domb alakja egy koponyára emlékeztetett. A Golgotán történt események központi szerepet játszanak a keresztény hitben, mivel itt teljesedett be Jézus áldozata az emberiség bűneiért.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Kálvária
- Kereszthalál helye
- Koponya-hely
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Élet helye
- Feltámadás
- Mennybemenetel
Példamondatok
- A zarándokok elindultak a Golgota felé.
- A festményen jól látható a Golgota dombja.
- A prédikáció során sokat beszéltek Jézus Golgotán tett áldozatáról.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „golgota” kifejezést leggyakrabban vallási kontextusban használják, különösen keresztény körökben. Ugyanakkor előfordulhat irodalmi művekben, történelmi tanulmányokban és művészeti alkotások leírásában is.
Kapcsolódó szavak
- Keresztre feszítés
- Jeruzsálem
- Krisztus szenvedései
- Evangéliumok
- Zarándoklat