Rövid magyarázat (definíció)
A hermafrodita szó olyan élőlényekre utal, amelyek mindkét nemi szervvel rendelkeznek, tehát egyaránt képesek hím és női ivarsejteket termelni. Ezen jelenség biológiai alapja az, hogy egy egyedben megtalálhatóak mind a férfi, mind a női reproduktív szervek.
Eredet (etimológia)
A hermafrodita szó az ókori görög mitológiából ered. Hermaphroditosz Hermész és Aphrodité gyermeke volt, aki mindkét szülőjének tulajdonságait örökölte. A szó maga a „Hermész” és „Aphrodité” nevek összevonásából keletkezett, amelyet később latinul „hermaphroditus”-ként vettek át.
Kategória (szakterület, témakör)
Biológia: A hermafroditizmus elsősorban a biológia és orvostudomány területén vizsgált jelenség. Az állattanban és botanikában is gyakran találkozhatunk vele.
Mitológia: Az ókori görög mitológiában is jelentős szerepet tölt be a hermafroditizmus fogalma.
Részletesebb magyarázat
A hermafroditizmus különböző formákban jelenhet meg. Egyes állatoknál, mint például bizonyos halaknál és puhatestűeknél, a hermafrodita egyedek képesek önmegtermékenyítésre is. Más esetekben két hermafrodita egyed kölcsönösen termékenyíti meg egymást. Az embereknél az interszexualitás egyik formájaként fordul elő, ahol a személy genetikai vagy hormonális okok miatt rendelkezik mindkét nemi jellemzőkkel.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Intersex
- Androgün
- Kettős neműség
- Dupla nemiség
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Monoszexuális
- Egy neműség
- Nemi dimorfizmus
Példamondatok
- A csigák közül sok faj hermafrodita, ami lehetővé teszi számukra az önmegtermékenyítést.
- A biológiatanár elmagyarázta, hogy a hermafrodita növények képesek mind hím, mind női virágokat hozni.
- A mitológiában Hermaphroditosz volt az istenek gyermeke, aki mindkét nem tulajdonságaival rendelkezett.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A hermafrodita kifejezést leginkább tudományos kontextusban használják, különösen a biológia és orvostudomány területén. Azonban köznyelvi használata is elterjedt lehet bizonyos kulturális vagy történelmi kontextusokban.
Kapcsolódó szavak
- Nemi kettősség
- Ivarsejt
- Nemi jellemzők
- Növényi szaporodás
- Állati szaporodás