Rövid magyarázat (definíció)
A „himpér” szó egy ritkán használt, archaikus magyar kifejezés, amely főként a népi nyelvben fordul elő. Jelentése szerint olyan személyre utal, aki ügyetlenül vagy lassan végzi el a feladatokat, esetleg akinek mozgása lomha és koordinálatlan.
Eredet (etimológia)
A „himpér” szó eredete nem teljesen tisztázott, de valószínűleg a magyar nyelv régi rétegeiből származik. Az etimológusok úgy vélik, hogy a szó valamilyen formában a német „humpeln” (sántikálni) vagy az osztrák-bajor dialektusban használatos „himpeln” (ugrálni, sántikálni) szóból eredhet. A szó hangalakja és jelentése is arra utal, hogy a mozgás nehézkességére és ügyetlenségére vonatkozik.
Kategória (szakterület, témakör)
A „himpér” szó leginkább a nyelvészet és az etimológia területéhez kapcsolódik. Ezen belül is a magyar nyelv történeti rétegeihez és népi nyelvhasználathoz köthető.
Részletesebb magyarázat
A himpér kifejezés többféle kontextusban is használható. Általában negatív konnotációval bír, és olyan személyekre alkalmazzák, akik fizikailag vagy mentálisan lassúak, esetlenek. Például egy munkavégzés során valaki lehet himpér, ha nem tud lépést tartani a többiekkel vagy gyakran hibázik. A mindennapi életben is használható olyan helyzetek leírására, ahol valaki nehezen mozog vagy cselekszik.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
– Ügyetlen
– Esetlen
– Lomha
– Lassú
– Nehézkes
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
– Ügyes
– Gyors
– Fürge
– Mozgékony
– Készséges
Példamondatok
- A munkában mindig ő volt a himpér, sosem tudott lépést tartani velünk.
- A futballcsapatban hamar kitűnt, hogy mennyire himpér módon mozog.
- Ne legyél már ilyen himpér! Próbáld meg gyorsabban befejezni!
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „himpér” szó elsősorban köznyelvi használatban fordul elő, különösen vidéki tájnyelvekben és régebbi szövegekben. Szakszerűbb környezetben ritkán találkozni vele. Az irodalmi művekben és népi történetekben azonban gyakran felbukkanhat.
Kapcsolódó szavak
– Humpa (német)
– Himpellér (osztrák-bajor)
– Ügyetlenség
– Lomhaság
– Esetlenség