Rövid magyarázat (definíció)
A „hímsoviniszta” kifejezés olyan személyre utal, aki erősen hisz a férfiak felsőbbrendűségében és ennek megfelelően lenézi, alábecsüli a nőket. Ez a hozzáállás gyakran megnyilvánul szexista viselkedésben, diszkriminációban és előítéletekben.
Eredet (etimológia)
A „hímsoviniszta” szó két részből áll: a „hím” előtagból és a „soviniszta” utótagból. A „hím” magyar szó, amely a férfi nemre utal. A „soviniszta” eredete pedig Nicolas Chauvin nevéhez köthető, aki egy francia katona volt és rendkívüli nacionalizmusáról vált híressé. Az idők során a chauvinizmus fogalma kibővült, és már nem csak nacionalista elfogultságot jelöl, hanem bármilyen irracionális csoportos előítéletet is.
Kategória (szakterület, témakör)
A hímsovinizmus főként társadalomtudományi témakörbe tartozik. Foglalkozik a nemek közötti egyenlőtlenségekkel, társadalmi szerepekkel és az ezekből fakadó konfliktusokkal.
Részletesebb magyarázat
A hímsovinizmus többféle formában is megjelenhet. Leggyakrabban verbális vagy fizikai formában nyilvánul meg, de jelen lehet akár intézményi szinten is, például munkahelyeken vagy politikai rendszerekben. A hímsoviniszták gyakran úgy gondolják, hogy a nőknek bizonyos szerepekhez kellene ragaszkodniuk – például háztartási feladatokhoz – míg a férfiaknak dominánsabb szerepeket kellene betölteniük.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Szexista
- Nőgyűlölő
- Patriarchális
- Férfiközpontú
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Feminizmus
- Nemi egyenlőség
- Gendersemleges
- Nőpárti
Példamondatok
- A cég vezetősége hímsoviniszta hozzáállást tanúsított, amikor kizárólag férfiakat neveztek ki vezető pozíciókba.
- A hímsoviniszta nézetek szerint a női alkalmazottak kevésbé alkalmasak vezetői szerepekre.
- A hímsoviniszta viselkedés miatt sok nő érzi magát alábecsülve és mellőzve munkahelyén.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „hímsoviniszta” kifejezést mind szakmai körökben – például társadalomtudományi kutatásokban –, mind pedig köznyelvben használják. Gyakran találkozhatunk vele újságcikkekben, televíziós műsorokban vagy mindennapi beszélgetések során.
Kapcsolódó szavak
- Nemek közötti egyenlőség
- Társadalmi nemek tanulmánya (gender studies)
- Nemi diszkrimináció
- Szexizmus
- Patriarchátus