Rövid magyarázat (definíció)
A humanisztikus szó az emberi értékek, érzelmek és a személyes fejlődés fontosságára utal. Ezen kifejezés gyakran kapcsolódik olyan filozófiai és pszichológiai irányzatokhoz, amelyek az emberi létezés méltóságát és egyediségét hangsúlyozzák.
Eredet (etimológia)
A humanisztikus szó a latin „humanus” szóból ered, amely emberit jelent. A „humanista” kifejezés pedig a reneszánsz korában jelent meg először, amikor az emberek újra felfedezték az antik görög és római kultúrát, hangsúlyozva az emberközpontúságot.
Kategória (szakterület, témakör)
A humanisztikus kifejezés elsősorban a filozófia, pszichológia és oktatás területén használatos. Ezekben a szakterületekben az emberi tapasztalatok, érzelmek és értékek vizsgálatára fókuszálnak.
Részletesebb magyarázat
A humanisztikus megközelítés középpontjában az egyén áll. Ezen irányzat képviselői úgy vélik, hogy minden ember rendelkezik belső potenciállal, amelyet megfelelő környezetben kibontakoztathat. A humanisztikus pszichológia például olyan elméleteket dolgozott ki, amelyek szerint az emberek természetüknél fogva jók és képesek önmegvalósításra.
Carl Rogers és Abraham Maslow nevei gyakran felmerülnek ebben a kontextusban. Rogers kliens-központú terápiája és Maslow szükségletpiramis elmélete mind a humanisztikus pszichológia alapvető elemei. Ezek az elméletek hangsúlyozzák az empátiát, az önértékelést és a személyes növekedést.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Emberközpontú
- Antropocentrikus
- Humanista
- Szociális érzékenységű
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Dehumanizáló
- Embertelen
- Mechanisztikus
- Gépies
Példamondatok
- A humanisztikus pszichológia célja, hogy segítse az egyént saját potenciáljának felismerésében.
- A reneszánsz korszakban újra felfedezték a humanisztikus értékeket.
- A modern oktatásban egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a humanisztikus módszerek.
- A vállalat vezetése humanisztikus megközelítést alkalmazva igyekszik növelni a munkavállalók elégedettségét.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A humanisztikus kifejezés széles körben használt mind szakmai, mind köznyelvi kontextusban. A szakmai területeken – mint például a pszichológia vagy oktatás – specifikus elméleti megközelítésekre utal. Köznyelvben gyakran használják arra, hogy valaki emberséges vagy empatikus viselkedését írják le.
Kapcsolódó szavak
- Empátia
- Önmegvalósítás
- Személyes fejlődés
- Méltóság
- Belső potenciál