Rövid magyarázat (definíció)
A „huri” szó az iszlám kultúrában és vallásban egy mennyei lényt, angyalszerű teremtményt jelöl, akiket a hívők a Paradicsomban való jutalomként kapnak. Ezek a lények gyakran gyönyörű és szűzies nők formájában jelennek meg a vallási szövegekben.
Eredet (etimológia)
A „huri” szó az arab „ḥūr” (حور) szóból származik, amely fehér bőrű, fekete szemű nőkre utal. Az arab nyelvben a szó eredeti jelentése „fehérek”, amely a nők bőrének és szemének kontrasztjára utal. Az iszlám hagyományokban ez a szó átvitt értelemben használatos, hogy leírja a paradicsomi lényeket.
Kategória (szakterület, témakör)
A „huri” kifejezés elsősorban vallási és kulturális kontextusban használatos, különösen az iszlám teológiában és irodalomban. Ezen kívül találkozhatunk vele irodalmi művekben és művészeti alkotásokban is.
Részletesebb magyarázat
A hurik az iszlám paradicsom lakói, akik szépségükkel és tisztaságukkal tűnnek ki. A Korán több helyen is említi őket, mint a hívők jutalmát az örök életben. Ezek a lények nemcsak fizikailag szépek, hanem erkölcsileg is tiszták, ami tovább növeli vonzerejüket. A hurik gyakran szerepelnek a hadíszokban (a Próféta mondásai) és más vallási szövegekben is.
Az iszlám teológiában a hurik szerepe kettős: egyrészt ők a paradicsomi boldogság megtestesítői, másrészt pedig az emberi vágyak beteljesítői. A férfi hívők számára ígért hurik száma változó lehet a különböző források szerint, de általában 72 hurit említenek.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Mennyei lény
- Angyal
- Paradicsomi nő
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Démon
- Pokol lakója
- Bűnös lélek
Példamondatok
- A Korán szerint a hívők jutalma között ott vannak a gyönyörű hurik.
- A művész festményén angyali hurikat ábrázolt.
- A hadíszok gyakran említik a hurikat, mint az örök boldogság jelképeit.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „huri” kifejezés leginkább vallási kontextusban fordul elő, különösen az iszlám teológiában és irodalomban. Emellett találkozhatunk vele irodalmi művekben, költészetben és művészeti alkotásokban is.
Kapcsolódó szavak
- Paradicsom
- Iszlám
- Korán
- Hadísz
- Mennyei jutalom