Rövid magyarázat (definíció)
A „kalamitás” szó jelentése katasztrófa, szerencsétlenség vagy nagy baj. Ez a kifejezés általában olyan eseményekre utal, amelyek jelentős negatív hatással vannak egy közösségre, társadalomra vagy akár egyénre.
Eredet (etimológia)
A „kalamitás” szó a latin „calamitas” szóból származik, amely eredetileg mezőgazdasági terméskiesést jelentett. A szó később általános értelemben vett szerencsétlenséget vagy katasztrófát kezdett jelölni. Az angol nyelvben a „calamity” szóként vált ismertté, és innen került át más nyelvekbe is.
Kategória (szakterület, témakör)
A „kalamitás” szó főként a katasztrófavédelem, szociológia, történelem és pszichológia területén használatos. Ezen kívül gyakran találkozhatunk vele irodalmi művekben és köznyelvi beszélgetések során is.
Részletesebb magyarázat
A kalamitás lehet természeti eredetű, mint például földrengés, áradás vagy hurrikán, de lehet emberi tevékenység következménye is, mint háború, gazdasági válság vagy ipari baleset. A kalamitások jellemzője, hogy váratlanul következnek be és súlyos következményekkel járnak. Az ilyen események gyakran igényelnek gyors és hatékony válaszlépéseket a károk minimalizálása érdekében.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Katasztrófa
- Szerencsétlenség
- Balsors
- Baj
- Vészhelyzet
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Szerencse
- Jó szerencse
- Boldogság
- Siker
- Jólét
Példamondatok
- A földrengés óriási kalamitást okozott a városban.
- A gazdasági válság valódi kalamitás volt az ország számára.
- A hurrikán pusztító ereje kalamitásba sodorta a térséget.
- Egy ilyen súlyos kalamitást nehéz feldolgozni.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „kalamitás” szó széles körben használt mind szakmai, mind köznyelvi kontextusban. A katasztrófavédelemmel foglalkozó szakemberek gyakran használják ezt a kifejezést jelentős veszélyhelyzetek leírására. Az irodalomban és médiában is gyakori ez a szó, különösen akkor, amikor drámai hatást kívánnak elérni.
Kapcsolódó szavak
- Kockázat
- Károsodás
- Katasztrófavédelem
- Krizishelyzet
- Veszélyhelyzet