Rövid magyarázat (definíció)
A „kamikaze” szó eredetileg japánul „isteni szelet” jelent, és a második világháború során olyan japán pilótákra utalt, akik öngyilkos küldetéseket hajtottak végre, hogy elpusztítsák az ellenséges hajókat. Ma a kamikaze kifejezés általában olyan személyre vagy cselekedetre utal, aki vagy ami vakmerően és önpusztítóan viselkedik.
Eredet (etimológia)
A „kamikaze” szó két japán kanji karakterből áll: „kami” (神), ami istent vagy szellemet jelent, és „kaze” (風), ami szelet jelent. Az eredeti kontextusban a kifejezés a mongol invázió idején használták, amikor egy hirtelen érkező vihar megsemmisítette a mongol flottát, így megmentve Japánt. Ebből a történelmi eseményből származik az isteni beavatkozásra utaló jelentése.
Kategória (szakterület, témakör)
A kamikaze kifejezés számos területen használatos:
- Történelem
- Katonai történelem
- Pszichológia
- Kultúra
Részletesebb magyarázat
A második világháború során a japán haditengerészet és légierő különleges egységeket hozott létre, amelyek fő feladata az volt, hogy öngyilkos támadásokat hajtsanak végre az ellenséges célpontok ellen. Ezeket az egységeket nevezték kamikazénak. A kamikaze pilóták gyakran fiatal férfiak voltak, akik hazafias kötelességüknek érezték a részvételt ezekben az akciókban. A repülőgépeiket robbanószerekkel töltötték meg, és közvetlenül az ellenséges hajókba vezették őket.
A kamikaze taktika rendkívül hatékony volt pszichológiai szempontból is; félelmet és bizonytalanságot keltett az ellenség soraiban. Bár sokan vitatják ennek a módszernek az etikai vonatkozásait, nem lehet tagadni, hogy mély nyomot hagyott mind a katonai stratégiában, mind pedig a közvéleményben.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Öngyilkos pilóta
- Öngyilkos támadó
- Vakmerő támadó
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Békefenntartó
- Védelmező
- Megfontolt cselekvő
Példamondatok
- A második világháború alatt sok japán kamikaze pilóta áldozta fel életét.
- A kamikaze taktika sokkolta az amerikai haditengerészetet.
- A modern kultúrában néha metaforikus értelemben használjuk a kamikaze szót olyan személyekre, akik vakmerően viselkednek.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A kamikaze kifejezést ma már nem csak katonai kontextusban használják. A köznyelvben is elterjedt olyan helyzetek leírására, amikor valaki teljesen vakmerően és önpusztítóan cselekszik. Például egy üzletemberre is mondhatják, hogy „kamikaze”, ha nagyon kockázatos üzleti döntéseket hoz.
Kapcsolódó szavak
- Banzai támadás: Egy másik japán katonai taktika, amely öngyilkos rohamokat jelentett.
- Harakiri: Öngyilkosság rituális formája Japánban.
- Bushido: A szamurájok erkölcsi kódexe.