Rövid magyarázat (definíció)
A karizma szó olyan személyes vonzerőt, kisugárzást jelent, amely révén egy egyén könnyedén képes másokat befolyásolni, inspirálni vagy megnyerni. Ez a tulajdonság gyakran született adottságként jelenik meg, de bizonyos mértékig fejleszthető is.
Eredet (etimológia)
A karizma szó a görög „charisma” szóból ered, amely eredetileg „kegyelem”, „ajándék” jelentéssel bírt. A görög „charis” szóval rokon, amely kegyelmet vagy jóindulatot jelent. Az ókori görögök úgy vélték, hogy a karizma isteni ajándék, amely különleges képességeket kölcsönöz birtokosának.
Kategória (szakterület, témakör)
A karizma fogalma leginkább a pszichológia és a szociológia területén kap kiemelt figyelmet. Emellett fontos szerepet játszik a vezetéstudományban és a kommunikációs tanulmányokban is.
Részletesebb magyarázat
A karizma összetett jelenség, amely több tényezőből tevődik össze. Ezek közé tartozik az önbizalom, a testbeszéd, a beszédstílus és az érzelmi intelligencia. Az igazán karizmatikus emberek képesek mély kapcsolatot teremteni másokkal, empatikusak és gyakran rendelkeznek egyfajta magnetikus vonzerővel. A karizmatikus vezetők például gyakran tűnnek hitelesnek és meggyőzőnek, ami növeli követőik számát és elkötelezettségét.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Vonzóerő
- Kisugárzás
- Személyes varázs
- Mágnesesség
- Szimpátia
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Antipátia
- Taszítás
- Közömbösség
- Unszenvedély
- Egyhangúság
Példamondatok
- A politikai vezető hatalmas karizmával rendelkezett, így könnyedén megnyerte választói bizalmát.
- A tanárnő karizmája miatt minden diák figyelmesen hallgatta az óráit.
- A színész lenyűgöző karizmája miatt mindig őt választották főszereplőnek.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A karizma kifejezést széles körben használják mind szakmai, mind köznyelvi kontextusban. A vezetéstudományban például gyakran elemzik a vezetők karizmatikus képességeit és azok hatását a csapat teljesítményére. A pszichológiában pedig vizsgálják azokat a személyiségjegyeket és viselkedési mintákat, amelyek hozzájárulnak a karizmatikus megjelenéshez. Köznyelvben pedig általában olyan emberekre használják ezt a kifejezést, akik különösen vonzóak vagy inspirálóak.
Kapcsolódó szavak
- Önbizalom
- Empátia
- Hitelesség
- Mágneses vonzerő
- Személyiségfejlesztés li >
ul >