Rövid magyarázat
A „kila” szó jelentése a magyar nyelvben „súlyos tárgy” vagy „nehéz teher”. Gyakran használják a mindennapi beszédben olyan helyzetek leírására, ahol valami fizikailag nehéz vagy megterhelő.
Eredet (etimológia)
A „kila” szó eredete nem teljesen tisztázott, de valószínűleg szláv vagy török eredetű. Az etimológiai kutatások szerint a szó hasonló formában megtalálható más kelet-európai nyelvekben is, ahol szintén a nehézségre és súlyra utal.
Kategória (szakterület, témakör)
A „kila” szó elsősorban a köznyelvi kategóriába tartozik, de használata elterjedt különböző szakmákban is, például az építőiparban vagy a logisztikában. A szó alkalmazása kiterjedhet olyan területekre is, ahol fizikai erőkifejtés szükséges.
Részletesebb magyarázat
A „kila” kifejezés gyakran előfordul olyan kontextusokban, ahol valami nehézséget okoz. Például egy nehéz bútor mozgatása során mondhatjuk: „Ez a szekrény igazi kila.” A szó metaforikus értelemben is használható, például amikor egy feladat vagy probléma különösen nehéznek bizonyul: „Ez a projekt igazi kila volt.”
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Nehézség
- Teher
- Megterhelés
- Súly
- Fizikai munka
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Könnyedség
- Egyszerűség
- Könnyűség
- Kis súly
- Pihentető feladat
Példamondatok
- „Ezt a dobozt nem tudom egyedül felemelni, túl nagy kila.”
- „Az építkezésen mindig van pár kila, amit meg kell oldani.”
- „Ez az új munkahely igazi kila volt az elején.”
- „Nem gondoltam volna, hogy ilyen kila lesz ez a költözés.”
- „Nagy kila volt ez a vizsga, de végül sikerült.”
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „kila” szó használata széles körben elterjedt mind a köznyelvben, mind pedig szakmai környezetben. Az építőiparban gyakran találkozhatunk vele, amikor nehéz tárgyakat kell mozgatni vagy emelni. A logisztikában és raktározásban ugyancsak gyakori kifejezés. Köznyelvi használata során inkább metaforikus értelemben jelenik meg, amikor egy feladat vagy helyzet különösen nehéznek bizonyul.
Kapcsolódó szavak
- Súlyzó
- Megterhelés
- Erőkifejtés
- Tömeg
- Mozgatás li >
< / ul >