Rövid magyarázat (definíció)
A kinezika a testmozgás, mozdulatok és gesztusok tudományos vizsgálatával foglalkozó szakterület. Ezen belül azt kutatja, hogy hogyan kommunikálunk és fejezünk ki érzelmeket, gondolatokat a testünk segítségével.
Eredet (etimológia)
A „kinezika” szó a görög „kinesis” szóból ered, amely mozgást jelent. A „-ika” végződés pedig tudományt vagy tanulmányt jelöl. Így a kinezika szó szerinti fordításban a mozgás tudománya.
Kategória (szakterület, témakör)
A kinezika az emberi viselkedéstudományok egyik ága, amely közvetlen kapcsolatban áll a pszichológiával, szociológiával és antropológiai kutatásokkal. Az interperszonális kommunikáció egyik alapvető elemének tekinthető.
Részletesebb magyarázat
A kinezika részletesebben megvizsgálja a testbeszéd különböző elemeit, mint például az arckifejezéseket, kézmozdulatokat, testtartást és szemkontaktust. A kutatások kimutatták, hogy a nonverbális kommunikáció gyakran erőteljesebb hatással bír, mint a verbális közlések. Például egy mosoly vagy egy szemöldökráncolás sokkal többet elárulhat valaki érzelmi állapotáról, mint amit szavakkal képes lenne kifejezni.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Testbeszéd
- Nonverbális kommunikáció
- Gesztikuláció
- Mozgásanalízis
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Verbális kommunikáció
- Szóbeli közlés
- Beszéd
Példamondatok
- A kinezika szerint egy egyszerű kézfogás is rengeteg információt hordozhat.
- A nonverbális jelek elemzése segíthet megérteni valaki valódi érzéseit.
- A pszichológusok gyakran használják a kinezika módszereit pácienseik viselkedésének értelmezésére.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A kinezika használata széles körben elterjedt mind szakmai, mind köznyelvi környezetben. A pszichológusok és terapeuták gyakran alkalmazzák pácienseik viselkedésének jobb megértése érdekében. Az üzleti világban is fontos szerepet játszik, például tárgyalások során vagy vezetői tréningeken. Emellett a mindennapi életben is hasznos lehet az emberek közötti kapcsolatok javítására.
Kapcsolódó szavak
- Pszichológia
- Sociológia
- Antropológia
- Kinesztetikus tanulás
- Kommunikációs tanulmányok