Rövid magyarázat
A „klimax” szó többféle jelentéssel bírhat, de leggyakrabban az élettani változások időszakát jelöli, amikor a nők és férfiak hormonális szinten is jelentős átalakuláson mennek keresztül. Ez az időszak általában a középkorú embereknél jelentkezik, és számos tünettel járhat.
Eredet (etimológia)
A „klimax” szó a görög „klimakter” szóból származik, amely eredetileg létrát vagy fokot jelentett. Az orvosi terminológiában a 19. században kezdték el használni ezt a kifejezést, hogy leírják azt az időszakot, amikor egy személy élete egy fontos fordulóponthoz érkezik.
Kategória (szakterület, témakör)
A klimax elsősorban az orvostudomány és az élettan területéhez tartozik. Témakörében a hormonális változásokkal, azok hatásaival és kezelésével foglalkozik.
Részletesebb magyarázat
A klimax alatt az emberi szervezetben bekövetkező hormonális változásokat értjük. Nőknél ez a menopauza időszaka, ami általában 45-55 éves kor között következik be. Ekkor csökken az ösztrogén és progeszteron hormonok termelése, ami menstruációs ciklus megszűnését eredményezi. Férfiaknál andropauzaként ismeretes ez az állapot, ahol a tesztoszteron szint csökkenése jellemző.
A klimax tünetei közé tartoznak a hőhullámok, éjszakai izzadás, hangulatingadozások, alvászavarok és csökkent libidó. Ezek a tünetek mindkét nemnél előfordulhatnak különböző mértékben.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Változókor
- Menopauza (nőknél)
- Andropauza (férfiaknál)
- Középkori krízis
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Serdülőkor
- Fiatalkor
Példamondatok
- A klimax sok nő számára nehéz időszak lehet.
- A férfiaknál az andropauza tünetei gyakran kevésbé intenzívek.
- A megfelelő étrend és testmozgás segíthet enyhíteni a klimax tüneteit.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „klimax” kifejezés mind szakmai mind köznyelvi használatban előfordul. Az orvosi szakirodalomban pontos definícióval rendelkezik és számos kutatás tárgya. A köznyelvben gyakran egyszerűen csak „változókor”-ként említik.
Kapcsolódó szavak
- Hormonok
- Tünetek
- Kezelés
- Ösztrogén
- Tesztoszteron