Rövid magyarázat (definíció)

A „kólya” szó a magyar nyelvben egy ritkán használt, archaikus kifejezés, amely a fiatal gólyát jelenti. A szó használata napjainkban már szinte teljesen kikopott a köznyelvből, de régebbi irodalmi művekben és népdalokban még előfordulhat.

Eredet (etimológia)

A „kólya” szó eredete a magyar nyelv történetének korai szakaszába nyúlik vissza. Az etimológusok szerint a szó valószínűleg a szláv nyelvekből került át a magyarba. A szláv „kolja” vagy „koljo” szavak jelentése is fiatal madarat, konkrétabban fiatal gólyát takar. Az ilyen típusú átvételek gyakoriak voltak a középkori Magyarországon, amikor a szláv és magyar népek közötti kulturális és gazdasági kapcsolatok intenzívek voltak.

Kategória (szakterület, témakör)

A „kólya” szó elsősorban az állattan (zoológia) és nyelvtörténet kategóriájába sorolható. Az állattan területén belül konkrétan az ornitológiához, azaz madártanhoz kapcsolódik. Nyelvtörténeti szempontból pedig érdekes példa arra, hogyan változik és kopik ki egy-egy szó a köznyelvből az idők során.

Részletesebb magyarázat

A kólya kifejezés tehát egy fiatal gólyára utal. A gólyák költöző madarak, amelyek tavasszal térnek vissza Európába Afrikából, hogy itt rakjanak fészket és neveljék fel utódaikat. A fiatal gólyákat kólyának nevezték, amíg el nem érték az érett kort és képesek lettek önállóan repülni és táplálkozni.

Az archaikus magyar nyelvben számos ilyen jellegű szó létezett, amelyek ma már kevésbé használatosak vagy teljesen eltűntek. A „kólya” esetében is ez történt: bár valaha széles körben ismert és használt kifejezés volt, mára csak ritka irodalmi művekben vagy népdalokban találkozhatunk vele.

Szinonimák (rokon értelmű szavak)

– Fiatal gólya
– Gólyafióka

Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)

– Felnőtt gólya
– Érett gólya

Példamondatok

  • A régi magyar falvakban gyakran látták a kólyákat fészkelni a háztetőkön.
  • A gyerekek izgatottan figyelték, ahogy a kólyák először próbálnak repülni.
  • A népdalokban gyakran emlegetik a kólyákat, mint a tavasz hírnökeit.

Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)

A „kólya” szó napjainkban már nem része az aktív köznyelvnek. Leginkább történeti vagy irodalmi kontextusban találkozhatunk vele. Az ornitológusok és nyelvtörténészek számára azonban érdekes lehet az ilyen típusú archaikus kifejezések vizsgálata.

Kapcsolódó szavak

– Gólya
– Fióka
– Költöző madár
– Ornitológia
– Népdal

Write A Comment