Rövid magyarázat
A „komitátus” szó egy történelmi kifejezés, amely a középkori Magyarország területi egységeit jelölte. A komitátusok, más néven vármegyék, az ország közigazgatási és igazságszolgáltatási alapegységei voltak.
Eredet (etimológia)
A „komitátus” szó a latin „comitatus” kifejezésből származik, amely eredetileg „kíséretet”, illetve „társaságot” jelentett. A középkori Európában a comitatus a gróf (comes) által irányított területre utalt, és ez a jelentés átvételre került a magyar nyelvbe is.
Kategória (szakterület, témakör)
A „komitátus” kifejezés elsősorban a történettudomány és a közigazgatástörténet szakterületein használatos. Ezen belül is különösen fontos szerepet játszik Magyarország középkori történetének és közigazgatási rendszerének tanulmányozásában.
Részletesebb magyarázat
A komitátusok kialakulása a 10. század végére tehető, amikor Szent István király megkezdte az ország keresztény állammá szervezését. A komitátusok élén kezdetben az ispánok álltak, akik királyi kinevezettek voltak és széles körű hatalommal rendelkeztek. Az ispán feladatai közé tartozott többek között az adószedés, a bíráskodás és a katonai vezetés.
A komitátusok szervezeti felépítése idővel változott; az ispán mellett megjelentek más tisztségviselők is, mint például az alispán és a szolgabíró. A 13. századtól kezdve fokozatosan kialakultak azok az autonóm közigazgatási egységek, amelyek később megyék néven váltak ismertté.
A komitátusok rendszere alapvetően meghatározta Magyarország közigazgatási struktúráját egészen a modern korig. Bár az évszázadok során számos reformot hajtottak végre, a vármegyék rendszere csak a 20. század közepén szűnt meg véglegesen.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Vármegye
- Megye
- Közigazgatási egység
- Grófság
- Ispánság
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Anarchia
- Központi irányítás nélküli terület
- Szabad terület
- Királyi birtok nélküliség
Példamondatok
- A középkori Magyarországon minden komitátus élén egy ispán állt.
- A komitátusok rendszere évszázadokon át meghatározta az ország közigazgatását.
- A latin eredetű „comitatus” szó magyar megfelelője a vármegye.
- A 13. századtól kezdve fokozatosan alakult ki az autonóm megyerendszer.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „komitátus” kifejezést elsősorban történettudományi kontextusban használják, különösen akkor, amikor Magyarország középkori közigazgatási rendszeréről van szó. Köznyelvi használata ritka, inkább szakmai körökben fordul elő.
Kapcsolódó szavak
- Ispán
- Alispán
- Szolgabíró
- Királyi tanács
- Közigazgatás
- Bíráskodás