Rövid magyarázat (definíció)
A „kommuna” szó egy közösségi formát jelöl, amelyben egy csoport emberek közösen élnek és dolgoznak, gyakran megosztva erőforrásaikat és javakat. A kommuna alapelvei közé tartozik a közösségi tulajdon, a kollektív döntéshozatal és a szolidaritás.
Eredet (etimológia)
A „kommuna” szó a latin „communitas” szóból ered, amely közösséget jelent. Ebből alakult ki az ófrancia „commune”, majd végül a modern nyelvekben használt „kommuna”. A szó történelmi gyökerei mélyen visszanyúlnak a középkori Európába, ahol az első kommunák városi önkormányzatokat jelentettek.
Kategória (szakterület, témakör)
A kommuna kifejezés elsősorban a szociológia, történelem és politológia területén használatos. Emellett gyakran találkozhatunk vele az urbanisztika és az alternatív életmódokat tanulmányozó diszciplínákban is.
Részletesebb magyarázat
A kommuna egy olyan társadalmi struktúra, ahol az emberek egy csoportja együtt él és dolgozik, megosztva minden feladatot és erőforrást. Az ilyen típusú közösségek célja gyakran az, hogy alternatívát nyújtsanak a hagyományos kapitalista társadalmi rendszerekkel szemben. A kommunákban általában közös tulajdonban vannak a földek, lakóépületek és más eszközök. A döntéseket kollektíven hozzák meg, gyakran konszenzus alapján.
Az egyik legismertebb történelmi példa a Párizsi Kommün volt 1871-ben, amikor a párizsi munkások rövid időre átvették a város irányítását. Modern példák között említhetők különböző ökofalvak vagy intentional communities világszerte.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Közösség
- Szövetkezet
- Kommunitás
- Társulás
- Kollektíva
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Egyéniség
- Magántulajdon
- Individualizmus
- Függetlenség
- Verseny
Példamondatok
- A kommuna tagjai minden döntést közösen hoznak meg.
- A Párizsi Kommün volt az egyik legjelentősebb példa egy önszerveződő munkásközösségre.
- Sokan keresnek alternatív életmódot, ezért csatlakoznak különböző kommunákhoz.
- A kommuna alapelvei között szerepel a közös tulajdon és a kollektív felelősségvállalás.
- A modern ökofalvak gyakran működnek kommuna-szerű struktúrában.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „kommuna” szó használata sokrétű lehet. Köznyelvben leginkább alternatív életmódokat keresők körében fordul elő. Szakszerű kontextusban pedig leggyakrabban szociológiai tanulmányokban, történelmi elemzésekben és politológiai írásokban találkozhatunk vele.
Kapcsolódó szavak
- Kollektíva
- Közös tulajdon
- Konszenzus
- Önszerveződés
- Szolidaritás