Rövid magyarázat (definíció)
A „komplexus” szó egy pszichológiai fogalom, amely egy személy tudatalatti részében létező, érzelmekkel és gondolatokkal teli struktúrát jelöl. Ezek a struktúrák gyakran negatív hatással vannak az egyén viselkedésére és önértékelésére.
Eredet (etimológia)
A „komplexus” szó a latin „complexus” szóból származik, amelynek jelentése „összefonódás”, „összekapcsolódás”. A latin szó az „com-” előtagból (együtt) és a „plectere” igéből (fonni) áll össze. A modern pszichológiai értelemben vett használatát Carl Gustav Jung vezette be a 20. század elején.
Kategória (szakterület, témakör)
A komplexus fogalma elsősorban a pszichológia és pszichoanalízis területén használatos. Azonban a köznyelvben is elterjedt, főként negatív érzelmi és mentális állapotok leírására.
Részletesebb magyarázat
A komplexusok olyan tudatalatti tartalmak, amelyek mélyen gyökereznek az emberi pszichébe. Ezek lehetnek traumatikus élményekből, gyermekkori emlékekből vagy erőteljes érzelmi tapasztalatokból eredők. A komplexusok befolyásolják az egyén gondolkodását, érzéseit és viselkedését anélkül, hogy az illető tudatában lenne ennek. Például egy kisebbrendűségi komplexussal küzdő személy gyakran érezheti magát alulértékeltnek vagy kevésbé kompetensnek másokhoz képest, ami kihatással lehet mindennapi életére és kapcsolataira.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Tudatalatti blokk
- Pszichés gát
- Lelki teher
- Mentális akadály
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Önbizalom
- Önelfogadás
- Lelki harmónia
- Pszichés egyensúly
Példamondatok
- Jánosnak kisebbrendűségi komplexusa van, ezért mindig kerüli a nyilvános szereplést.
- A terapeutája segített neki felismerni és feldolgozni régi komplexusait.
- A munkahelyi stressz miatt újabb komplexusai alakultak ki.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A komplexus kifejezést gyakran használják mind szakmai pszichológiai kontextusban, mind pedig a köznyelvben. Pszichológusok és terapeuták diagnosztikai eszközként alkalmazzák a páciensek lelki problémáinak feltárásához. Ugyanakkor a köznyelvben is elterjedt kifejezésként szolgál arra, hogy valaki saját belső gátjait vagy félelmeit jellemezze.
Kapcsolódó szavak
- Pszichoanalízis
- Tudatalatti
- Trauma
- Önértékelés
- Pszichoterápia