Rövid magyarázat (definíció)
A konfucianizmus egy filozófiai és etikai rendszer, amelyet Konfuciusz (Kong Fuzi) kínai bölcs alapított az i.e. 6. században. Ez a tanítás az emberi kapcsolatok, erkölcs és társadalmi harmónia fontosságát hangsúlyozza.
Eredet (etimológia)
A „konfucianizmus” szó a latin „Confucius” névből származik, amely Konfuciusz latinizált formája. Az „-izmus” utótag hozzáadásával jött létre, amely rendszerint valamilyen filozófiai vagy ideológiai irányzatot jelöl.
Kategória (szakterület, témakör)
A konfucianizmus a filozófia és vallástudomány területéhez tartozik, de jelentős hatással van a történelemre, szociológiára és politikatudományra is.
Részletesebb magyarázat
A konfucianizmus alapvetően az emberi kapcsolatok és erkölcsi viselkedés tanítására összpontosít. Konfuciusz szerint a társadalmi harmónia elérésének kulcsa az öt fő kapcsolat megfelelő működése: uralkodó és alattvaló, apa és fiú, férj és feleség, idősebb és fiatalabb testvér, valamint barátok közötti kapcsolat. Ezekben a kapcsolatokban az embereknek kölcsönös tiszteletet és felelősséget kell gyakorolniuk.
Konfuciusz tanításaiban nagy hangsúlyt fektetett az oktatásra és önfejlesztésre is. Szerinte az embereknek folyamatosan törekedniük kell tudásuk bővítésére és erkölcsi fejlődésükre. A konfucianizmus egyik központi fogalma a „ren”, amely emberiességet, jóságot jelent.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Kongfuceizmus
- Kínai etikafilozófia
- Konfuciánus tanítások
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Anarchizmus
- Nihilizmus
- Individualizmus
Példamondatok
- A konfucianizmus alapelvei még ma is meghatározzák Kína társadalmi normáit.
- Sokan úgy vélik, hogy a konfucianizmus hozzájárult Kelet-Ázsia kulturális fejlődéséhez.
- A konfuciánus etikát gyakran tanulmányozzák a keleti filozófiával foglalkozó egyetemeken.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A konfucianizmust elsősorban szakmai körökben használják, különösen a filozófia, vallástudomány és történelem területén. Azonban köznyelvben is előfordulhat, különösen Ázsiában, ahol kultúrális hatása mélyen beágyazódott a mindennapi életbe.
Kapcsolódó szavak
- Taoizmus
- Buddhizmus
- Menciusz
- Filial piety (xiaojing)
- Li (rituálék)