Rövid magyarázat (definíció)
A konnotáció olyan nyelvi jelenség, amely során egy szó vagy kifejezés érzelmi, kulturális vagy társadalmi jelentéstartalmat hordoz a szótári jelentésén túl. Ez az a plusz jelentésréteg, amelyet a hallgatók vagy olvasók hozzáadnak a szóhoz az alapján, hogy milyen érzelmeket, asszociációkat vált ki belőlük.
Eredet (etimológia)
A „konnotáció” szó a latin „connotare” igéből származik, amelynek jelentése „együtt jelezni” vagy „együtt megjelölni”. A latin „con-” előtag azt jelenti, hogy „együtt”, míg a „notare” ige jelentése „jelezni” vagy „megjelölni”. Így a konnotáció eredeti értelmében olyan jelentésréteget jelöl, amely valamilyen másik jelentéssel együtt jelenik meg.
Kategória (szakterület, témakör)
A konnotáció fogalma elsősorban a nyelvészet és az irodalom területén használatos. Emellett gyakran előfordul a pszichológia és a kommunikációtudományok területén is, mivel ezekben a tudományágakban is fontos szerepet játszik az érzelmi és kulturális kontextus.
Részletesebb magyarázat
A konnotáció lényege abban rejlik, hogy egy adott szó nem csupán egyetlen konkrét jelentést hordozhat. Például a „rózsa” szónak denotatív jelentése szerint egy virágot jelöl. Azonban konnotatív jelentése lehet romantikus szerelem, szépség vagy akár mulandóság is, attól függően, hogy milyen kontextusban használjuk. A konnotációk kultúrától és egyéni tapasztalatoktól függően változhatnak.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Asszociáció
- Mellékjelentés
- Érzelmi töltet
- Kulturális rezonancia
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Denotáció
- Szótári jelentés
- Közvetlen jelentés
Példamondatok
- A „farkas” szónak van egy denotatív jelentése mint ragadozó állat, de konnotatív értelemben félelmet és veszélyt is sugallhat.
- A „tavasz” szó denotálja az év egyik évszakát, de konnotálhatja az újjászületést és az új kezdeteket is.
- A „család” szó denotatív értelme egy csoport emberre utal, akik vérségi kapcsolatban állnak egymással; azonban konnotatív értelemben melegséget és biztonságot is közvetíthet.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A konnotáció fogalmát széles körben alkalmazzák mind szakmai körökben, mind pedig a köznyelvben. Nyelvészek és irodalomkritikusok gyakran elemzik a szövegek konnotatív rétegeit annak érdekében, hogy mélyebb megértést nyerjenek azok tartalmáról. A köznyelvben pedig mindennap találkozunk vele anélkül, hogy tudatosan felismernénk: amikor például valaki azt mondja valamire, hogy „cukor”, nem csak az édességet jelöli vele, hanem kedvességet és vonzalmat is kifejezhet.
Kapcsolódó szavak
- Denotáció
- Metafora
- Szimbólum
- Kontekstus
- Asszociációs mező