Rövid magyarázat (definíció)
A koprolit szó az ősi, megkövesedett ürüléket jelenti. Ez a fosszília típus fontos információkat szolgáltat a múlt élőlényeinek táplálkozási szokásairól és az ökológiai rendszerekről.
Eredet (etimológia)
A koprolit szó a görög „kopros” (jelentése: ürülék) és „lithos” (jelentése: kő) szavak összetételéből származik. Az első dokumentált használata az 1820-as évekre tehető, amikor William Buckland brit geológus először írta le ezt a jelenséget.
Kategória (szakterület, témakör)
A koprolitok a paleontológia és geológia területéhez tartoznak, mivel ezek az ősi fosszíliák segítenek rekonstruálni a földtörténeti korok élővilágát és környezetét.
Részletesebb magyarázat
A koprolitok nem csupán egyszerű kövületek; ezek az ősi ürülékek számos információval szolgálnak a múltbéli élőlények életmódjáról. A koprolitokban található növényi maradványok, csontdarabok vagy egyéb emészthetetlen anyagok révén a kutatók képesek következtetni arra, hogy milyen táplálékot fogyasztottak az adott időszakban élt állatok. Ezen kívül mikroorganizmusokat is felfedezhetnek bennük, amelyek további adatokat nyújtanak az adott korszak ökológiájáról és klimatikus viszonyairól.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Megkövesedett ürülék
- Fosszilizált fekália
- Paleofekália
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Friss ürülék
- Élőlények által termelt aktuális fekália
Példamondatok
- A paleontológusok egy új dinoszaurusz faj étrendjét elemezték a talált koprolitok alapján.
- A múzeumban kiállított koprolitok lenyűgöző bepillantást nyújtanak a földtörténeti korokba.
- Egy különleges koprolit segítségével sikerült meghatározni egy kihalt emlős faj táplálkozási szokásait.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „koprolit” kifejezés elsősorban szakmai körökben használatos, különösen a paleontológia és geológia területén. Azonban néha köznyelvi használatban is előfordulhat, különösen olyan kontextusban, ahol régi idők élőlényeiről vagy azok maradványairól van szó.
Kapcsolódó szavak
- Paleontológia
- Fosszília
- Dinoszaurusz
- Kövület
- Őslénytan