Rövid magyarázat (definíció)

A „kopula” szó egy nyelvtani kifejezés, amely azokat a szavakat vagy kifejezéseket jelenti, amelyek összekapcsolják az alanyt és az állítmányt egy mondatban. A leggyakoribb kopula a magyar nyelvben a „van” ige.

Eredet (etimológia)

A „kopula” szó latin eredetű, a „copula” szóból származik, amelynek jelentése „kapocs”, „összekötő”. Ez jól tükrözi a szó nyelvtani funkcióját, hiszen a kopula szerepe éppen az, hogy összekapcsolja a mondat két fő elemét.

Kategória (szakterület, témakör)

A kopula fogalma elsősorban a nyelvészet és a grammatika területén használatos. Nyelvtani kategóriaként a mondattan (szintaxis) és az alaktan (morfológia) tárgykörébe tartozik.

Részletesebb magyarázat

A kopulák olyan igék vagy igeszerű kifejezések, amelyek nem fejeznek ki cselekvést vagy történést, hanem csupán összekapcsolják az alanyt egy állítmánnyal. A magyar nyelvben leggyakrabban használt kopula a „van”. Például: „Az ég kék.” Ebben a mondatban az állítmányi rész („kék”) és az alany („az ég”) között rejtetten jelen van a kopula („van”).

Kopulák más nyelvekben is léteznek. Az angol nyelvben például a „to be” ige tölti be ezt a szerepet. Az oroszban pedig többféle forma is lehet kopula függően az időtől és más grammatikai tényezőktől.

Szinonimák (rokon értelmű szavak)

– Kapocs
– Összekötő
– Kötőelem

Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)

A kopuláknak nincsenek közvetlen antonímái, mivel specifikus grammatikai funkcióval rendelkeznek. Azonban ha figyelembe vesszük azt, hogy cselekvést vagy történést nem fejeznek ki, akkor ilyen szempontból minden cselekvő ige antonimának tekinthető.

Példamondatok

– A fa magas.
– A könyv érdekes.
– Az autó piros.

Ezekben mindegyik mondatban implicit módon jelen van a „van” kopula.

Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)

A kopulák használata mind szakmai, mind köznyelvi kontextusban gyakori. Nyelvtudományi tanulmányokban és elemzésekben gyakran találkozunk vele mint technikai fogalommal. Ugyanakkor mindennapi beszédünkben is folyamatosan használjuk anélkül, hogy különösebben figyelnénk rá.

Kapcsolódó szavak

– Alany
– Állítmány
– Ige
– Mondattan
– Morfológia

Write A Comment