Rövid magyarázat (definíció)
A „korridor” szó egy hosszú, keskeny folyosót jelent, amely általában épületek belsejében található, és különböző helyiségeket köt össze. A korridorokat gyakran használják közlekedési útvonalként, hogy a személyek könnyen eljuthassanak egyik helyiségből a másikba.
Eredet (etimológia)
A „korridor” szó a latin „corridor” szóból származik, amely az „currere” igéből ered, jelentése „futni” vagy „szaladni”. Az olasz nyelvben is megtalálható hasonló formában („corridore”), amely szintén folyosót jelent. A szó az évszázadok során több európai nyelvbe is beépült, így a magyar nyelvbe is.
Kategória (szakterület, témakör)
A „korridor” kifejezés elsősorban az építészet és az ingatlanok területén használatos. Ezen kívül a közlekedés és logisztika területén is alkalmazzák, főleg amikor közlekedési útvonalakról vagy tranzitfolyosókról beszélünk.
Részletesebb magyarázat
A korridor nem csupán egy egyszerű folyosó; funkcionálisan fontos szerepet játszik az épületek szerkezetében. Szélessége és hossza változó lehet attól függően, hogy milyen típusú épületről van szó. Például egy lakóépületben keskenyebb lehet, míg egy kórházban vagy irodaházban szélesebb és tágasabb. A korridorok gyakran világítással és dekorációval vannak ellátva, hogy kellemesebbé tegyék a közlekedést.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Folyosó
- Átjáró
- Út
- Pálya
- Sétány
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Zsákutca
- Tér
- Térrész
- Zárt tér
Példamondatok
- A kórház fő korridora mindig tele van orvosokkal és betegekkel.
- A régi kastélyban hosszú korridorok vezetnek a különböző termekhez.
- A hotelben széles korridorok biztosítják a kényelmes közlekedést.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „korridor” szó mind szakmai környezetben, mind pedig köznyelvben gyakran előfordul. Az építészek és ingatlanfejlesztők rendszeresen használják ezt a kifejezést, amikor épületek alaprajzáról vagy tervezéséről beszélnek. Köznyelvben pedig bárki alkalmazhatja, aki egy épület belső tereiről beszél.
Kapcsolódó szavak
- Építészet
- Ingatlan
- Közlekedés
- Belső tér
- Alaprajz