Rövid magyarázat (definíció)
A „kotó” szó a magyar nyelvben egy régi, ritkán használt kifejezés, amely a „kotlós”, azaz tojásain ülő tyúkra utal. Eredetileg a madarak viselkedésére vonatkozott, de idővel átvitt értelemben is használatos lett.
Eredet (etimológia)
A „kotó” szó eredete a magyar nyelvben a „kotlik” igéből származik, amely a madarak tojásokon való ülését jelenti. A „kotlik” ige valószínűleg hangutánzó eredetű, hiszen a kotlós tyúk hangját idézi fel. Az idők során ez az ige főnévi formát öltött és „kotó”-ként rögzült.
Kategória (szakterület, témakör)
A „kotó” szó elsősorban az állattartás és mezőgazdaság területén használatos. Az állattenyésztők és gazdák körében volt elterjedt, de manapság inkább irodalmi vagy archaikus szövegekben találkozhatunk vele.
Részletesebb magyarázat
A „kotó” kifejezés tehát egy olyan tyúkra utal, amelyik éppen tojásokon ül és költ. A kotlós tyúk viselkedése speciális: nem hagyja el a fészket, testével melegen tartja a tojásokat, hogy azok kikeljenek. Ez a viselkedés az állatok világában természetes ösztönből fakad. Az emberi kultúrában pedig ez a viselkedésminta többféle szimbolikus jelentéssel is bírhat: türelem, gondoskodás és kitartás.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- kotlós
- tojó
- tyúk
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- kakas
- csibe
- pulyka
Példamondatok
- A kotó tyúk már napok óta nem hagyta el a fészket.
- Nagy figyelmet igényelnek a kotók, hogy minden tojásból egészséges csibe keljen ki.
- A gazda büszke volt arra, hogy ennyi kotót sikerült nevelnie.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „kotó” szó leginkább szakmai körökben használatos, különösen az állattenyésztés és mezőgazdaság területén. Köznyelvben ritkábban fordul elő, de irodalmi művekben vagy népmesékben időnként találkozhatunk vele.
Kapcsolódó szavak
- fészek
- tojás
- csibe
- melegítés
- költés