Rövid magyarázat (definíció)
A „krampusz” szó egy közép-európai néphagyományban gyökerező, démoni alakot jelöl, aki a Mikulás segítőjeként jelenik meg, és a rossz gyerekeket bünteti. A krampusz félelmetes megjelenésű, szarvakkal, hosszú nyelvvel és bundával borított figura.
Eredet (etimológia)
A „krampusz” kifejezés az osztrák-német nyelvterületről származik. Az eredeti német szó a „Krampus”, amely az ószász „krampen” szóból ered, jelentése „karom”. A krampusz alakja a pogány időkben gyökerezik, ahol hasonló démoni lények léteztek a téli napforduló ünnepein.
Kategória (szakterület, témakör)
A krampusz fogalma elsősorban a folklór és néprajzkutatás területén található meg. Emellett jelentős szerepet játszik az antropológiai vizsgálatokban is, különösen a közép-európai téli ünnepkörök tanulmányozása során.
Részletesebb magyarázat
A krampusz egy mitikus figura, akinek szerepe több közép-európai országban is megtalálható. Leginkább Ausztriában és Bajorországban ismert, de elterjedt Magyarországon, Szlovéniában és Csehországban is. A krampuszt gyakran ábrázolják láncokkal és kolompokkal felszerelve, amelyekkel ijesztgeti a gyerekeket. December 5-én este, Szent Miklós napjának előestéjén jelenik meg, hogy megbüntesse a rosszul viselkedő gyerekeket. Ezzel szemben a jó gyerekek ajándékokat kapnak Szent Miklóstól.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Démon
- Ördög
- Boszorkány
- Szörnyeteg
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Angyal
- Szent
- Mikulás
- Tündér
Példamondatok
- A krampusz december elején járja az utcákat, hogy megbüntesse a rossz gyerekeket.
- A falusi legendák szerint a krampusz éjszakánként lopakodik be az otthonokba.
- Minden évben nagy felvonulást tartanak, ahol a krampusznak öltözött emberek ijesztgetik a nézőket.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „krampusz” szó leggyakrabban köznyelvi használatban fordul elő, különösen az adventi időszakban és karácsony környékén. Azonban néprajzi és antropológiai kutatásokban is gyakran említik ezt az alakot, amikor a téli ünnepek hagyományait vizsgálják.
Kapcsolódó szavak
- Mikulás
- Szent Miklós
- Téli napforduló
- Adventi időszak
- Néphagyomány