Rövid magyarázat (definíció)
A „kravátli” szó egy régi magyar kifejezés, amely a nyak köré kötött kendőt vagy sálat jelenti. Eredetileg férfiak viselték, de később a nők körében is elterjedt. A kravátli nem csak praktikus ruhadarab volt, hanem státuszszimbólumként is szolgált.
Eredet (etimológia)
A „kravátli” szó a horvát „kravata” szóból származik, amely maga is a francia „cravate” szóból ered. A francia szó eredete pedig a horvát katonák által viselt nyakkendőkre vezethető vissza, akik a 17. században szolgáltak a francia hadseregben. A horvát katonák jellegzetes nyakkendője annyira népszerűvé vált, hogy a franciák átvették és elnevezték „cravate”-nak.
Kategória (szakterület, témakör)
A kravátli kategóriája elsősorban a divat és öltözködés területére esik. Történelmileg azonban érintette a társadalmi státuszt és az etnikai identitást is, különösen Európában.
Részletesebb magyarázat
A kravátli sokféle formában és anyagból készülhetett: selyemből, gyapjúból vagy pamutból. Az egyszerűbb változatokat mindennapi használatra tervezték, míg az elegánsabb darabok ünnepi alkalmakra készültek. Az 1800-as években például különösen népszerűek voltak a díszesebb változatok, amelyek gyakran hímzéssel vagy csipkével voltak díszítve.
A kravátli viselete különböző korokban és kultúrákban eltérő jelentéssel bírt. A 17. századi Franciaországban például az arisztokrácia körében terjedt el először, majd később Európa más részein is népszerűvé vált. Magyarországon is hasonló szerepet töltött be: a nemesség és az előkelők körében viselése státuszszimbólum volt.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Nyakkendő
- Kendő
- Sál
- Gallérkendő
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Gallér nélküli ing
- Póló
- Nyitott nyakú ing
Példamondatok
- A nagypapám mindig egy elegáns kravátlit kötött fel vasárnap reggel.
- A régi festményen látható férfi egy díszes kravátlit visel.
- A divattörténeti kiállításon különböző korokból származó kravátlikat is bemutattak.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A kravátlit elsősorban történelmi kontextusban említik, de divattörténeti tanulmányokban és múzeumi kiállításokon is találkozhatunk vele. A köznyelvben ma már ritkábban fordul elő, inkább csak irodalmi művekben vagy történelmi regényekben találkozunk vele.
Kapcsolódó szavak
- Nyakkendő
- Sál
- Kendő
- Díszruha
- Divattörténet