Rövid magyarázat (definíció)
A „kreppel” szó egy kifejezés, amely általában a magyar nyelvben használatos. Jelentése többnyire a „palacsinta” vagy „francia palacsinta” szinonimája. Ez a szó különösen elterjedt az osztrák és német nyelvterületeken is, ahol a „Kreppel” kifejezés különböző süteményeket jelölhet.
Eredet (etimológia)
A „kreppel” szó eredete német nyelvi gyökerekre vezethető vissza. A német „Kreppel” vagy „Krapfen” kifejezések az osztrák és bajor dialektusokban használatosak, és általában farsangi fánkot jelentenek. A magyar nyelvben való megjelenése valószínűleg ezekből a dialektusokból származik, amikor a két kultúra közötti gasztronómiai hatások keveredtek.
Kategória (szakterület, témakör)
A „kreppel” kifejezés elsősorban a gasztronómia és cukrászat területén használatos. Ide tartoznak azok az ételek és sütemények, amelyek különböző tésztákból készülnek és gyakran édes töltelékkel vannak ellátva.
Részletesebb magyarázat
A „kreppel” szó alatt többféle ételt is érthetünk, attól függően, hogy melyik kultúrában és régióban használjuk. Magyarországon leggyakrabban a palacsintára utalunk ezzel a kifejezéssel. Az osztrák és német területeken viszont inkább egyfajta farsangi fánkot jelent. A kreppelt általában lisztből, tojásból, tejből és cukorból készítik, majd serpenyőben vagy olajban sütik ki. Tölteléke lehet lekvár, csokoládékrém, túró vagy akár sós hozzávaló is.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Palacsinta
- Francia palacsinta
- Farsangi fánk
- Krapfen
- Lángos
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Leves
- Pörkölt
- Sült hús
- Saláta
- Kenyér
Példamondatok
- A nagymamám mindig finom kreppelt sütött nekünk vasárnaponként.
- A karnevál idején sok helyen árulnak különböző töltelékű kreppelt.
- A francia éttermekben gyakran találkozhatunk kreppellel az étlapon.
- A gyerekek imádják a csokoládékrémmel töltött kreppelt.
- A hazai fesztiválokon is egyre népszerűbbek a különféle ízesítésű kreppek.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „kreppel” szó mind szakmai környezetben, mind pedig köznyelvi használatban előfordulhat. A szakácsok és cukrászok gyakran használják ezt a kifejezést munkájuk során különböző receptek leírására. Köznyelvi használatban pedig az emberek hétköznapi beszélgetéseiben találkozhatunk vele, amikor ételekről van szó.
Kapcsolódó szavak
- Tészta
- Töltelék
- Lepény
- Desszert
- Sütemény li >
ul >