Rövid magyarázat (definíció)
A „Krőzus” szó egy olyan kifejezés, amelyet általában nagyon gazdag, jómódú emberek vagy szervezetek leírására használnak. A szó eredete az ókori Lüdia királyára, Krőzusra vezethető vissza, aki legendás gazdagságáról volt híres.
Eredet (etimológia)
A „Krőzus” szó az ókori Lüdia királyának, Krőzusnak a nevéből származik. Krőzus (i.e. 595–546) az ókori világ egyik leggazdagabb uralkodója volt, és neve az idők folyamán a gazdagság szinonimájává vált. A görögök és rómaiak is gyakran emlegették őt példaként, amikor valaki rendkívüli vagyonról beszélt.
Kategória (szakterület, témakör)
A „Krőzus” szó leginkább a történelmi és nyelvészeti szakterületeken használatos, de gyakran találkozhatunk vele a köznyelvben is, különösen akkor, ha valaki rendkívüli gazdagságot kíván kifejezni.
Részletesebb magyarázat
Krőzus Lüdia királya volt a mai Törökország területén. Uralkodása alatt Lüdia jelentős gazdasági és kulturális központtá vált. Krőzus híres volt aranybányáiról és pénzveréséről, amelyek révén hatalmas vagyont halmozott fel. A nevét ezért gyakran használják metaforaként a rendkívüli gazdagságra. Az irodalomban és mindennapi beszédben is előfordulhat, hogy valakit „Krőzusnak” neveznek, ezzel utalva annak nagy anyagi jólétére.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Milliomos
- Milliárdos
- Pénzmágnás
- Gazdag
- Jómódú
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Szegény
- Nélkülöző
- Szerény körülmények között élő
- Nincstelen
Példamondatok
- „Az új vállalkozásával olyan sikeres lett, hogy ma már igazi Krőzusnak számít.”
- „A mesebeli herceg gazdagsága vetekedett Krőzuséval.”
- „Nem mindenki lehet Krőzus ebben az életben.”
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „Krőzus” kifejezést leggyakrabban a köznyelvben használják, amikor valaki rendkívüli anyagi jólétre kíván utalni. Ugyanakkor előfordulhat szakmai kontextusban is: történészek, nyelvészek és irodalmárok gyakran emlegetik Krőzust mint történelmi személyiséget és metaforát.
Kapcsolódó szavak
- Lüdia
- Király
- Gazdagság
- Történelem
- Mítoszok