Rövid magyarázat (definíció)
A kundalíni egy szanszkrit eredetű szó, amely a spirituális energia egyik formáját jelöli. Ez az energia a gerinc alján helyezkedik el és gyakran kígyóként ábrázolják, amely felébresztve felfelé halad a gerinc mentén, aktiválva a csakrákat és elérve a megvilágosodást.
Eredet (etimológia)
A „kundalíni” szó szanszkrit nyelvből származik, ahol a „kunda” jelentése „tekercs” vagy „spirál”. Az előtag „-líni” pedig arra utal, hogy valami tekercsben van. Így a kundalíni kifejezés szó szerint „tekercsben lévő” vagy „spirál alakú” energiát jelent.
Kategória (szakterület, témakör)
A kundalíni fogalma elsősorban a spirituális és vallási tanok része, különösen a hinduizmus és a tantrikus buddhizmus területén. Emellett az ezoterikus gyakorlatok és az alternatív gyógyászat is gyakran foglalkozik vele.
Részletesebb magyarázat
A kundalíni energiát gyakran egy kígyóként ábrázolják, amely alvó állapotban található az emberi test alsó részén, pontosabban a gerinc alján lévő Muladhara csakránál. A spirituális gyakorlatok célja ennek az energiának az ébresztése és felfelé irányítása a gerinc mentén. Ennek során az energia áthalad több csakrán (energia központon), mint például a Szvadhiszthána, Manipura, Anahata, Visuddha, Ajna és végül a Szahaszrára csakrán.
Amikor a kundalíni energia teljesen felébresztésre kerül és eléri a koronacsakrát (Szahaszrára), akkor azt mondják, hogy az egyén eléri a megvilágosodást vagy egy magasabb tudatállapotot. Ez az állapot mély belső békét, tisztánlátást és egységélményt hozhat létre.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
– Életenergia
– Prána
– Chi
– Szellemi energia
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
– Anyagi energia
– Földi vágyak
– Passzivitás
Példamondatok
– A jóga gyakorlása során sokan tapasztalják meg először a kundalíni energia ébredését.
– A meditáció segíthet abban, hogy felébresszük a bennünk rejlő kundalíni energiát.
– Az ősi tantrikus szövegek részletesen leírják a kundalíni ébredésének folyamatát.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A kundalíni kifejezést leginkább spirituális körökben használják, különösen azok között, akik jógával vagy meditációval foglalkoznak. Az ezoterikus irodalom és alternatív gyógyászat is gyakran említi. Köznyelvi használata ritkább, de növekvő érdeklődés mutatkozik iránta az önismereti és személyiségfejlesztési mozgalmakban.
Kapcsolódó szavak
– Csakra
– Meditáció
– Jóga
– Tantrizmus
– Megvilágosodás