Rövid magyarázat (definíció)
A „kurosz” szó egy ókori görög kifejezés, amely fiatal férfiakat ábrázoló szobrokat jelöl. Ezek a szobrok általában meztelen, atletikus testű ifjakat ábrázolnak, és a görög művészet egyik jellegzetes alkotásai közé tartoznak.
Eredet (etimológia)
A „kurosz” szó a görög „kouros” (κοῦρος) szóból ered, amely egyszerűen „fiatal férfi”-t jelent. A szót az ókori Görögországban használták, és elsősorban az archaikus korszakban (i.e. 8-5. század) készült szobrokra vonatkozik.
Kategória (szakterület, témakör)
A „kurosz” elsősorban a művészettörténet és régészet témakörébe tartozik. Az ilyen típusú szobrok tanulmányozása segít megérteni az ókori görög társadalom esztétikai ideáljait és kulturális értékeit.
Részletesebb magyarázat
A kurosz szobrok az ókori Görögország egyik legismertebb művészeti formái közé tartoznak. Ezek a szobrok jellemzően álló helyzetben ábrázolják az ifjakat, egyik lábuk előre lépve, karjaik oldaluk mellett lógnak vagy ökölbe vannak szorítva. A kuroszok arcán gyakran található egy enyhe mosoly, amit „archaikus mosoly”-ként ismerünk.
Az ilyen szobrokat gyakran síremlékek részeként vagy templomok díszítésére használták. Az idő múlásával ezek a szobrok egyre részletesebbé váltak, és jobban tükrözték az emberi anatómia pontosabb ismeretét.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Ifjú
- Fiatal férfi
- Görög szobor
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Koré (fiatal női alakot ábrázoló görög szobor)
- Idős férfi
- Matrona (idős női alakot ábrázoló római szobor)
Példamondatok
- A múzeumban több híres kurosz is megtekinthető.
- A kuroszok az ókori görög művészet fontos részét képezik.
- Egy újonnan felfedezett kurosz nagy szenzációt keltett a régészek körében.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „kurosz” kifejezést leggyakrabban szakmai körökben használják, különösen a művészettörténészek és régészek között. Azonban néha találkozhatunk vele köznyelvi használatban is, különösen akkor, ha valaki érdeklődik az ókori görög kultúra iránt.
Kapcsolódó szavak
- Archaikus korszak
- Művészettörténet
- Régészet
- Anatómia
- Kultúra