Rövid magyarázat (definíció)
A kvietista szó egy filozófiai és teológiai fogalom, amely a belső nyugalomra, passzivitásra és a világi dolgokkal szembeni közömbösségre utal. A kvietizmus követői úgy vélik, hogy az emberi lélek legmagasabb állapota a csendes szemlélődés és az isteni akarat teljes elfogadása.
Eredet (etimológia)
A kvietista szó a latin „quietus” szóból származik, amely „nyugodt”, „csendes” jelentéssel bír. A kifejezés a 17. században vált közismertté, amikor Miguel de Molinos spanyol misztikus írásaiban népszerűsítette a kvietizmus tanait.
Kategória (szakterület, témakör)
A kvietizmus elsősorban filozófiai és teológiai témakörökben jelenik meg. A fogalom gyakran kapcsolódik a miszticizmushoz és az aszkétizmushoz is.
Részletesebb magyarázat
A kvietizmus egy olyan spirituális irányzat, amely szerint az emberi lélek legmagasabb állapota az isteni akarat teljes elfogadása és a belső nyugalom elérése révén valósul meg. A kvietisták úgy vélik, hogy minden emberi törekvés hiábavaló, és csak az isteni kegyelem által érhető el valódi boldogság. Ezért arra törekednek, hogy minden világi vágyat és ambíciót elengedjenek, helyette pedig csendes szemlélődésben és imádságban találjanak békét.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Misztikus
- Aszkéta
- Szemlélődő
- Kontemplatív
- Passzivista
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Aktivista
- Materialista
- Dinamista
- Pragmatikus
- Világi
Példamondatok
- A kvietista hozzáállás szerint minden földi törekvés hiábavaló.
- A kvietisták számára a belső béke és nyugalom elérése a legfontosabb cél.
- A kvietizmus követői gyakran visszavonultan élnek, hogy mélyebben átélhessék spirituális tapasztalataikat.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A kvietista szó használata elsősorban filozófiai és teológiai kontextusban történik. Az akadémiai világban gyakran találkozhatunk vele vallástudományi vagy filozófiai tanulmányokban. Köznyelvben ritkán használatos, inkább szakmai körökben ismert fogalom.
Kapcsolódó szavak
- Kvietizmus
- Meditáció
- Szemlélődés
- Meditatív állapot
- Lelki béke