Rövid magyarázat (definíció)
A „lájkol” szó a közösségi média világában elterjedt kifejezés, amely azt jelenti, hogy valaki tetszését fejezi ki egy poszt, kép vagy más tartalom iránt. A lájkolás egyfajta virtuális bók, amelyet az adott platformon található „like” gomb megnyomásával lehet kifejezni.
Eredet (etimológia)
A „lájkol” szó az angol „like” szóból származik, amelynek jelentése szeretni vagy kedvelni. A magyar nyelvbe való beépülés során a szó fonetikusan alkalmazkodott a magyar kiejtéshez és helyesíráshoz. Az internet és a közösségi média térhódításával vált széles körben ismertté és használt kifejezéssé.
Kategória (szakterület, témakör)
A „lájkol” szó elsősorban a digitális kommunikáció, közösségi média és informatikai szakterületekhez tartozik. Emellett gyakran használatos a mindennapi beszédben is, amikor valaki online tevékenységeiről vagy preferenciáiról beszél.
Részletesebb magyarázat
A lájkolás cselekedete egyszerűen végrehajtható: csak rá kell kattintani az adott tartalom mellett található „like” gombra. Ez a művelet visszajelzést ad a tartalom készítőjének arról, hogy munkája elnyerte valaki tetszését. A lájkok száma gyakran mutatja egy poszt népszerűségét, és sok esetben mérőszámként szolgálhat arra vonatkozóan is, hogy mennyire sikeres egy kampány vagy bejegyzés.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Kedvel
- Tetszik
- Elismer
- Szereti
- Pontoz
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Nem kedvel
- Nem tetszik
- Elutasít
- Kritizál
- Diszlájkol (dislike)
Példamondatok
- A barátom minden fotómat lájkolja az Instagramon.
- A cégünk új termékbejelentése rengeteg lájkot kapott.
- Lájkoltam a videót, mert nagyon vicces volt.
- A posztod annyi lájkot kapott, hogy biztosan virális lesz!
- Több lájkot szeretnék gyűjteni a Facebook oldalamon.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „lájkol” szó mind szakmai, mind köznyelvi kontextusban gyakran előfordul. A marketing szakemberek például elemzik a lájkok számát kampányaik hatékonyságának mérésére. Ugyanakkor a hétköznapi beszélgetésekben is gyakran emlegetjük ezt a kifejezést, amikor online tevékenységeinkről van szó.
Kapcsolódó szavak
- Megosztás (share)
- Követés (follow)
- Kommentelés (commenting) li >
< li > Posztolás (posting) li >
< / ul >