Rövid magyarázat
A leucisztikus egy olyan kifejezés, amely az élőlények pigmentációs rendellenességét írja le. Az ilyen állatok vagy növények részlegesen vagy teljesen hiányolják a melanin nevű pigmentet, ami általában fehér vagy halvány színezetet eredményez.
Eredet (etimológia)
A „leucisztikus” szó a görög „leukos” szóból ered, ami fehéret jelent, és a „kystis” szóból, ami hólyagot vagy cisztát jelent. Ez utóbbi utalhat arra az állapotra, amikor a pigmentsejtek nem képesek megfelelően működni vagy eljutni a bőr felszínére.
Kategória (szakterület, témakör)
A leucisztikus kifejezés leginkább a biológia és az orvostudomány területén használatos. Gyakran találkozhatunk vele zoológiai és botanikai kontextusban, ahol állatok és növények pigmentációs rendellenességeit vizsgálják.
Részletesebb magyarázat
A leucisztikus állapotot gyakran összekeverik más pigmentációs rendellenességekkel, mint például az albinizmussal. Azonban míg az albinizmus teljes melaninhiányt jelent, addig a leucizmus csak részleges hiányt okoz. Ennek következtében leucisztikus élőlényeknél előfordulhatnak bizonyos mértékű színezett részek is. A jelenség genetikai eredetű és különböző gének mutációi okozhatják. Leucisztikus állatok esetében gyakori a rózsaszín bőr és világos szemszín is.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Pigmenthiányos
- Hypopigmentált
- Részleges albinó
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Melanisztikus
- Hyperpigmentált
- Pigmentált
Példamondatok
- A leucisztikus tigrisek ritka látványosságok az állatkertekben.
- A kutatás során több leucisztikus növényfajt is felfedeztek.
- A madár különleges fehér tollazata leucizmusra utal.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „leucisztikus” kifejezést leggyakrabban szakmai környezetben használják, különösen biológusok, zoológusok és botanikusok körében. Azonban egyre gyakrabban találkozhatunk vele köznyelvi használatban is, különösen természetfilmekben és dokumentumfilmekben.
Kapcsolódó szavak
- Pigmentáció
- Albinizmus
- Genetika
- Melanin
- Zoológia