Rövid magyarázat
A „lidérc” szó a magyar néphagyományban és irodalomban egy misztikus, természetfeletti lényt jelöl, amely gyakran rémálmokat okoz vagy kárt tesz az emberekben. A lidérc gyakran jelenik meg különféle formákban, például tűzgolyóként, madárként vagy emberi alakban.
Eredet (etimológia)
A „lidérc” szó etimológiája nem teljesen egyértelmű. Egyes kutatók úgy vélik, hogy a szláv nyelvekből származik, míg mások szerint finnugor eredetű lehet. Az is lehetséges, hogy több kultúra hatására alakult ki a szó jelentése és használata a magyar nyelvben.
Kategória (szakterület, témakör)
A lidérc fogalma leginkább a folklórhoz és a mitológiához tartozik. Témakörét tekintve a népi hiedelmek és babonák világába sorolható, de az irodalmi művekben is gyakran megjelenik.
Részletesebb magyarázat
A lidérc különböző formákban jelenhet meg. Az egyik legismertebb változata a tűzgolyó lidérc, amely éjszakánként repül az égen és félelmet kelt az emberekben. Egy másik változata az álomlidérc, amely alvás közben támadja meg az embereket, rémálmokat okozva nekik. A lidérc néha jószándékú is lehet, például segít megtalálni elveszett tárgyakat vagy előre jelez veszélyt.
A lidérc történeteiben gyakran szerepelnek olyan elemek, mint a varázslat, átváltozás és kísértés. Ezek az elemek hozzájárulnak ahhoz, hogy a lidérc egy összetett és sokrétű karakter legyen a magyar folklórban.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Kísértet
- Szellem
- Boszorkány
- Démon
- Tündér
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Védőangyal
- Őrangyal
- Szent
- Jótékony szellem
Példamondatok
- A nagymamám mindig azt mondta, hogy éjszakánként lidércek járnak a falu felett.
- A mesében a hősnek le kellett győznie egy gonosz lidércet.
- A régi ház padlásán állítólag egy lidérc lakik.
- A falusiak gyakran láttak tűzgolyóként repkedő lidérceket.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „lidérc” szó elsősorban a folklórban és irodalomban használatos. Köznyelvben ritkábban fordul elő, inkább csak akkor említik, ha valaki régi történeteket mesél vagy irodalmi művekről beszél.
Kapcsolódó szavak
- Babonák
- Néphiedelem
- Mítoszok
- Tündérek
- Kísértetek