Rövid magyarázat (definíció)

A likopódium szó egy növénycsoportot jelöl, amelyet magyarul kapcsos korpafűnek nevezünk. Ezek az ősi eredetű, spórás növények a Lycopodiaceae családba tartoznak és különösen érdekesek a botanikusok és gyógynövénykutatók számára.

Eredet (etimológia)

A likopódium szó a görög „lykos” (jelentése: farkas) és „pous” (jelentése: láb) szavakból származik, ami együtt „farkasláb”-at jelent. Ez a név valószínűleg a növények leveleinek elrendezésére utal, amelyek hasonlítanak egy farkas mancsára.

Kategória (szakterület, témakör)

A likopódium növények elsősorban a botanika és az ökológia területén kerülnek tanulmányozásra. Ezen kívül fontos szerepet játszanak a gyógynövénykutatásban és a hagyományos orvoslásban is.

Részletesebb magyarázat

A likopódium növények többnyire örökzöldek, alacsony termetűek és gyakran talajmenti növekedést mutatnak. Spóráik apró méretűek és sárga por formájában találhatók meg. Ezek a spórák rendkívül gyúlékonyak, ezért régebben villanópor előállítására használták őket a fotográfiában.

Biológiai szempontból ezek a növények egyszerűbb felépítésűek, mint a virágos növények. Nem rendelkeznek virágokkal vagy magokkal, hanem spórákkal szaporodnak. A kapcsos korpafüvek általában nedves erdőkben, mocsaras területeken vagy hegyvidéki régiókban fordulnak elő.

Szinonimák (rokon értelmű szavak)

– Korpafű
– Kapcsos korpafű
– Farkasláb

Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)

Mivel a likopódium egy konkrét növénytípusra utal, nincs közvetlen ellentétes jelentésű szava. Azonban ha általánosan gondolkodunk, akkor olyan kifejezések jöhetnek szóba mint:
– Virágos növény
– Magvas növény

Példamondatok

– A likopódium spórái rendkívül gyúlékonyak.
– A botanikusok különösen érdeklődnek a kapcsos korpafüvek iránt.
– A likopódiumot régebben villanópor készítésére használták.

Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)

A likopódium kifejezés főként szakmai körökben használatos. Botanikusok, ökológusok és gyógynövénykutatók gyakran találkoznak ezzel a kifejezéssel munkájuk során. Emellett régi fotográfiai technikák leírásában is előfordulhat.

Köznyelvi használata ritkább, de egyes természetjárók vagy hobbi botanikusok ismerhetik és alkalmazhatják ezt a kifejezést.

Kapcsolódó szavak

– Spóra
– Örökzöld
– Botanikus
– Gyógynövény
– Fotográfia

Write A Comment