Mit jelent a lornyetta szó?
Rövid magyarázat (definíció)
A lornyetta egy kisméretű, kézi távcső, amelyet elsősorban a 18. és 19. században használtak színházi előadások vagy más társasági események megtekintésére. Általában egy hosszú nyéllel vannak ellátva, amely lehetővé teszi a könnyű tartást és használatot.
Eredet (etimológia)
A „lornyetta” szó a francia „lorgnette” kifejezésből származik, amely a „lorgner” igéből ered, jelentése „kémlelni” vagy „szemügyre venni”. A francia eredetű szó az angol nyelvben is átvételre került, majd onnan terjedt el más nyelvekben is.
Kategória (szakterület, témakör)
A lornyetta az optikai eszközök kategóriájába tartozik, különösen a kézi távcsövek csoportjába. Továbbá a történelmi divat és társasági élet szempontjából is érdekes tárgy.
Részletesebb magyarázat
A lornyetta egy elegáns és praktikus eszköz volt a maga idejében. Elsősorban hölgyek használták színházi előadásokon vagy más társasági eseményeken, hogy jobban láthassák a színpadot vagy távolabb lévő személyeket. A lornyetták gyakran díszes kivitelben készültek, aranyozott vagy ezüstözött fogantyúval, esetenként drágakövekkel díszítve.
Az eszköz optikai része két kis távcsőből áll, amelyek lehetővé teszik a látótér nagyítását. A hosszú nyél segíti a stabil tartást és használatot anélkül, hogy az eszköz zavaró lenne. A lornyetták népszerűsége csökkent az 20. század elején, amikor a modern szemüvegek és távcsövek elterjedtek.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Kézi távcső
- Színházi távcső
- Lorgnette (angol)
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Meztelen szem
- Látássegítő nélküli nézés
Példamondatok
- A hölgy elővette lornyettáját, hogy közelebbről szemügyre vegye az előadást.
- A régi időkben sokan használtak lornyettát az operaházakban.
- A múzeumban kiállított lornyetta aranyozott fogantyúval készült.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A lornyetta elsősorban történelmi kontextusban kerül említésre manapság. Gyakran találkozhatunk vele múzeumokban, ahol régi társasági élet kellékeit mutatják be. Emellett irodalmi művekben és filmekben is felbukkanhatnak ezek az eszközök, ahol korabeli jeleneteket ábrázolnak.
Kapcsolódó szavak
- Távcső
- Szemüveg
- Optikai eszközök
- Kézitükör
- Operaház