Rövid magyarázat
A lornyon egy olyan optikai eszköz, amelyet a 18. és 19. században használtak főként a társasági életben. Ez egy kézi nagyító, amelyet gyakran díszes keretbe foglaltak és láncon vagy nyéllel ellátva viseltek.
Eredet (etimológia)
A „lornyon” szó a francia „lorgner” igéből származik, ami azt jelenti, hogy „oldalról nézni” vagy „kacsintani”. A szó eredeti jelentése arra utal, hogy az eszközt gyakran használták diszkrét megfigyelésre.
Kategória (szakterület, témakör)
A lornyon az optikai eszközök kategóriájába tartozik, és a történelem során elsősorban a divat és társadalmi szokások területén volt jelentősége.
Részletesebb magyarázat
A lornyon egy speciális típusú szemüveg, amely egyetlen nagyítólencséből állt. A felhasználó általában egy lánc segítségével hordta a nyakában vagy egy díszes nyéllel tartotta kézben. Az eszköz célja nem csupán a látás javítása volt, hanem gyakran szolgált státuszszimbólumként is. A lornyonokat gyakran drága anyagokból készítették, mint például arany, ezüst vagy elefántcsont, és gyönyörűen díszítették ékkövekkel vagy zománccal.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Monokli
- Kézi nagyító
- Optikai eszköz
- Nagyítószemüveg
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Kontaktlencse
- Szemüvegkeret nélküli szemüveg
- Látásjavító műtét
Példamondatok
- A grófnő mindig magával vitte a bálokra az aranyozott lornyonját.
- A régiségboltban találtam egy gyönyörűen díszített lornyont.
- A lornyon nem csupán a látását segítette, hanem eleganciáját is növelte.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A lornyont leginkább a történelmi divat és társadalmi szokások kontextusában emlegetik. Ma már ritkán használják napi szinten, de múzeumokban és történelmi kiállításokon gyakran találkozhatunk vele. Az optikai szakma ismeri ezt az eszközt, de inkább történelmi érdekességként tekint rá.
Kapcsolódó szavak
- Szemüveg
- Nagyító
- Társasági élet
- Dísztárgy
- Optika