Rövid magyarázat (definíció)
A machiavellizmus kifejezés egy olyan politikai filozófiát jelöl, amely szerint a cél szentesíti az eszközt. Ez a hozzáállás gyakran magában foglalja a manipulációt és az erkölcsi megfontolások mellőzését annak érdekében, hogy hatalmat vagy befolyást szerezzenek.
Eredet (etimológia)
A machiavellizmus szó Niccolò Machiavelli olasz reneszánsz politikai gondolkodó nevéből származik. Machiavelli legismertebb műve, „A fejedelem” (Il Principe), 1532-ben jelent meg, és a politikai hatalom megszerzésének és megtartásának pragmatikus módszereit taglalja. A kifejezés az idők során negatív konnotációt kapott, mivel a könyvben leírt stratégiák gyakran erkölcstelennek és manipulatívnak tűnnek.
Kategória (szakterület, témakör)
A machiavellizmus elsősorban a politikatudomány és a pszichológia területéhez tartozik. Politikai kontextusban a hatalom megszerzésének és megtartásának stratégiáiról szól, míg pszichológiai kontextusban az egyéni viselkedés manipulációs technikáit vizsgálja.
Részletesebb magyarázat
Machiavelli „A fejedelem” című művében számos olyan tanácsot ad a vezetőknek, amelyek célja a hatalom megszerzése és megtartása mindenáron. Ezek közé tartozik például az ellenségek legyőzése akár erőszakkal is, az emberek megosztása és manipulálása, valamint az alkalom adta előnyök kihasználása. Az ilyen stratégiák alkalmazása során az erkölcsi megfontolások másodlagosak vagy teljesen figyelmen kívül maradnak.
Pszichológiai értelemben a machiavellizmus olyan személyiségjegyek összessége, amelyek középpontjában a manipulatív viselkedés áll. Az ilyen emberek hajlamosak arra, hogy másokat kihasználjanak saját céljaik elérése érdekében, miközben kevésbé törődnek mások érzéseivel vagy jólétével.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Manipulatív
- Célorientált
- Pragmatikus
- Intrikus
- Erkölcstelen
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Etikus
- Moralista
- Becsületes
- Tisztességes
- Őszinte
Példamondatok
- A vállalat vezetője gyakran alkalmazott machiavellista taktikákat a versenytársak legyőzése érdekében.
- A politikai kampány során számos machiavellista eszközt vetettek be, hogy megszerezzék a választók támogatását.
- A machiavellizmus nem mindig jár együtt sikerrel; néha visszaüthet azok ellen is, akik alkalmazzák.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A machiavellizmus kifejezést leggyakrabban politikai kontextusban használják, ahol leírják vele azokat a stratégiákat és taktikákat, amelyeket egyes vezetők alkalmaznak hatalmuk megszerzése vagy megtartása érdekében. Az üzleti világban is előfordulhat, különösen akkor, amikor valaki manipulatív módszerekkel próbál előrejutni. Köznyelvben ritkábban fordul elő, de ha igen, akkor általában pejoratív értelemben használják.
Kapcsolódó szavak
- Machiavelliánus
- Politikai realizmus
- Hatalompolitika
- Manipuláció
- Pragmatizmus