Rövid magyarázat (definíció)
A macséta egy hosszú, széles pengéjű kézi szerszám vagy fegyver, amelyet elsősorban növényzet vágására használnak. A macséták általában 30-45 cm hosszúak és rendkívül élesek.
Eredet (etimológia)
A „macséta” szó spanyol eredetű, a „machete” kifejezésből származik, amely a „macho” (hím) szóból ered. Ez utóbbi a latin „masculus” szóból származik, ami erőt és férfiasságot sugall. Az eszköz neve tehát az erő és hatékonyság fogalmával kapcsolódik össze.
Kategória (szakterület, témakör)
A macséta a szerszámok és fegyverek kategóriájába tartozik. Használatát leginkább a mezőgazdaságban, kertészetben és erdészetben tapasztalhatjuk, de bizonyos kultúrákban harci eszközként is megjelenik.
Részletesebb magyarázat
A macséta egy sokoldalú eszköz, amelyet különféle célokra használnak. Az egyik leggyakoribb felhasználási területe a dzsungel vagy sűrű növényzet átvágása. A mezőgazdaságban gyakran használják cukornád aratására és más növények metszésére. Az eszköz pengéje általában acélból készül, markolata pedig fából vagy műanyagból.
A macsétákat sokféle formában és méretben gyártják, attól függően, hogy milyen célra kívánják használni. Például a latin-amerikai országokban elterjedt változatok különböznek az afrikai vagy ázsiai típusoktól mind formájukban, mind anyagukban.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Kard
- Kés
- Szablya
- Penge
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Védőfelszerelés
- Pajzs
- Páncél
Példamondatok
- A dzsungelben való túrázás során mindig magammal viszek egy macsétát.
- A gazdák gyakran használják a macsétát cukornád aratására.
- A régi időkben a harcosok macsétákat használtak csatában.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A macséta elsősorban szakmai környezetben használatos eszköz, különösen a mezőgazdaságban és az erdészetben. Ugyanakkor bizonyos kultúrákban köznyelvi kifejezéssé vált, ahol mindennapi tárgyként ismerik el.
Kapcsolódó szavak
- Metszőolló
- Baltácska
- Kaszta
- Bozótvágó kés