Rövid magyarázat (definíció)
A makrocita szó olyan vörösvérsejtet jelöl, amely a normálisnál nagyobb méretű. A makrociták általában bizonyos vérszegénységi állapotok, például a megaloblasztos anémia során jelennek meg.
Eredet (etimológia)
A „makrocita” szó a görög nyelvből származik, ahol a „makro-” előtag jelentése „nagy”, míg a „-cita” végződés a „sejt” jelentésű szóból ered. Tehát a makrocita kifejezés szó szerint „nagy sejt”-et jelent.
Kategória (szakterület, témakör)
A makrocita kifejezés az orvostudomány és különösen a hematológia területéhez tartozik. A hematológia a vérrel, vérképző szervekkel és vérbetegségekkel foglalkozó tudományág.
Részletesebb magyarázat
Makrociták akkor jelennek meg a vérben, amikor valamilyen rendellenesség vagy betegség miatt a vörösvérsejtek nem képesek megfelelően osztódni és érni. Ezek az abnormálisan nagy sejtek gyakran megaloblasztos anémiával kapcsolatosak, amely B12-vitamin vagy folsav hiányából eredhet. Az ilyen típusú vérszegénység során az érett vörösvérsejtek száma csökken, de azok mérete megnő.
Az ilyen sejtek jelenléte fontos diagnosztikai jel lehet, mivel segíthet az orvosoknak meghatározni az alapproblémát és megfelelő kezelést biztosítani. A makrociták kimutatása speciális vérvizsgálatokkal történik, mint például a perifériás vérkenet vizsgálatával.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Nagy vörösvérsejt
- Megnagyobbodott eritrocita
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Mikrocita (kisebb méretű vörösvérsejt)
- Normocita (normál méretű vörösvérsejt)
Példamondatok
- A beteg vérében nagyszámú makrocitát találtunk, ami megaloblasztos anémiára utal.
- A makrocitózis gyakran B12-vitamin hiány következménye.
- A mikroszkópos vizsgálat során több makrocitát is felfedeztek.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A makrocita kifejezés elsősorban szakmai körökben használatos, különösen az orvosi és biológiai kutatásokban. Köznyelvben ritkán fordul elő, inkább orvosi diagnózisok és tudományos publikációk részeként találkozhatunk vele.
Kapcsolódó szavak
- Anémia
- Eritrocita
- B12-vitamin
- Folsav
- Hematológia