Rövid magyarázat
A „manír” szó egy olyan kifejezés, amely a viselkedésben, beszédben vagy megjelenésben megnyilvánuló mesterkéltséget, természetellenességet jelenti. Gyakran használjuk arra, hogy valakinek a modorosságát, színpadias viselkedését írjuk le.
Eredet
A „manír” szó eredete a francia „manière” szóra vezethető vissza, amelynek jelentése „mód”, „stílus”. A francia kifejezés pedig a latin „manuarius” szóból származik, amelynek jelentése „kézzel készített”. Ez utóbbi a „manus” (kéz) szóból ered.
Kategória
A manír szó leginkább a nyelvészet és irodalom területén használatos, de gyakran találkozhatunk vele a pszichológia és szociológia témaköreiben is. Az emberek közötti interakciók és kommunikáció stílusának leírására szolgál.
Részletesebb magyarázat
A manír kifejezés általában negatív konnotációval bír. Olyan viselkedési formákra utal, amelyek nem természetesek, hanem inkább mesterkéltek vagy túlzottan kimódoltak. Például egy színész előadásában lehetnek maníros elemek, ha túlzottan gesztikulál vagy hangsúlyozza a mondandóját. Hasonlóképpen, egy társasági eseményen valaki viselkedhet manírosan, ha túlságosan udvariaskodik vagy modoros beszédet használ.
Szinonimák
- Modorosság
- Mesterkéltség
- Színpadiság
- Képmutatás
- Hivalkodás
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Természetesség
- Spontaneitás
- Őszinteség
- Közvetlenség
- Lazaság
Példamondatok
- A színész játéka tele volt manírokkal, ami elvonta a figyelmet a történetről.
- A vendéglátó modora kissé maníros volt, ami zavarba ejtette az újonnan érkezetteket.
- A politikus beszédében sok volt a manír, ezért nem tűnt hitelesnek.
- A művészeti kritikusok gyakran bírálják azokat az alkotásokat, amelyek túlzottan manírosak.
- Bár próbált természetes lenni, a viselkedése mégis tele volt manírokkal.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „manír” szó széles körben használatos mind szakmai, mind köznyelvi kontextusban. Az irodalmi kritikusok gyakran elemzik egy mű stílusát ezen fogalom segítségével. A pszichológiai és szociológiai tanulmányokban is előfordulhat a kifejezés akkor, amikor az egyén társas viselkedését vizsgálják. Köznyelvben pedig bárki használhatja arra, hogy mások mesterkélt viselkedését jellemezze.
Kapcsolódó szavak
- Modor
- Stílus
- Kifinomultság
- Mimikri
- Gesztikuláció