Rövid magyarázat (definíció)
Az ectropion egy orvosi kifejezés, amely a szemhéj kifordulását jelenti. Ez az állapot leggyakrabban az alsó szemhéjat érinti, és azt eredményezi, hogy a belső szemhéj kifelé fordul, így a szemfelszín védtelen marad.
Eredet (etimológia)
Az ectropion szó a görög „ek-” előtagból származik, ami „kifelé” jelentést hordoz, és a „trepein” igéből, ami „fordulni” jelent. Így az ectropion szó szerinti jelentése „kifelé fordulás”.
Kategória (szakterület, témakör)
Az ectropion kifejezés az orvostudomány területéhez tartozik, azon belül is leginkább a szemészethez. Az állapot diagnosztizálása és kezelése szemészeti szakellátást igényel.
Részletesebb magyarázat
Az ectropion kialakulása több okra vezethető vissza. Gyakran idős korban alakul ki a bőr és az izmok természetes öregedési folyamatának részeként. Egyéb lehetséges okok közé tartoznak a hegek, sérülések vagy műtétek következményei, amelyek megváltoztatják a szemhéj normális szerkezetét. Az ectropion tünetei közé tartozik a könnyezés, irritáció és fertőzésre való hajlam. Kezelése súlyosságától függően lehet konzervatív (pl. műkönnyek alkalmazása) vagy sebészeti beavatkozás.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Kifelé forduló szemhéj
- Szemhéj kifordulás
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Entropion (befelé forduló szemhéj)
Példamondatok
- A betegnek ectropionja van, ezért gyakran könnyezik.
- Az idős kor miatt kialakult ectropion kezelésére műtéti beavatkozást javasoltak.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
Az ectropion kifejezés elsősorban szakmai környezetben használatos, főként orvosi dokumentációban és szakirodalomban találkozhatunk vele. Köznyelvi használata ritkább, de egészségügyi tájékoztatókban előfordulhat.
Kapcsolódó szavak
- Szemészet
- Szemhéj
- Entropion
- Műtét
- Könnyezés