Rövid magyarázat (definíció)
Az „egocentrikus” szó egy olyan személyt ír le, aki saját magát helyezi mindenek elé, és mások nézőpontját, érzéseit vagy szükségleteit figyelmen kívül hagyja. Az ilyen ember gyakran csak a saját érdekeivel és igényeivel törődik.
Eredet (etimológia)
Az „egocentrikus” kifejezés a latin „ego” (én) és „centrum” (középpont) szavakból származik. Az „ego” az egyénre, az énre utal, míg a „centrum” a középpontot jelenti. Az „-ikus” végződés pedig a görög „-ikos” végződésből ered, amely melléknévképző. Így az „egocentrikus” szó szerint azt jelenti: „énközpontú”.
Kategória (szakterület, témakör)
Az egocentrikus kifejezés leggyakrabban a pszichológia és szociológia területén használatos, de gyakran előfordul a mindennapi beszédben is.
Részletesebb magyarázat
Az egocentrikus személyek hajlamosak arra, hogy saját szükségleteiket és vágyaikat mások elé helyezzék. Ez nem feltétlenül jelent rosszindulatot vagy gonoszságot; sok esetben inkább tudatosság hiányáról van szó. Például kisgyermekek gyakran egocentrikusak, mert még nem fejlesztették ki azt a képességet, hogy mások perspektíváját megértsék.
Felnőttek esetében az egocentrizmus lehet személyiségjegy vagy akár pszichológiai probléma is. Az ilyen emberek gyakran nehezen alakítanak ki mélyebb kapcsolatokat, mivel képtelenek mások érzéseit és gondolatait figyelembe venni.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Önző
- Narcisztikus
- Énközpontú
- Önmagára összpontosító
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Altruista
- Önzelen
- Empatikus
- Közösségi szemléletű
Példamondatok
- A gyerekek természetüknél fogva egocentrikusak, mert még tanulják megérteni mások érzéseit.
- A főnököm teljesen egocentrikus; soha nem veszi figyelembe a csapat véleményét.
- A barátom néha túlságosan egocentrikusnak tűnik, amikor csak saját problémáiról beszél.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
Az „egocentrikus” kifejezést mind szakmai környezetben, mind pedig köznyelvben használják. A pszichológiában például fontos szerepet játszik a gyermekfejlődés tanulmányozásában. A hétköznapi beszédben pedig gyakran használjuk valaki jellemének leírására.
Kapcsolódó szavak
- Egoizmus
- Narcizmus
- Empátia hiánya
- Személyiségjegyek
- Pszichológiai fejlődés