Rövid magyarázat
Az elégia szó olyan lírai műfajt jelöl, amelyben a költő melankólikus, szomorú hangvételben fejezi ki érzelmeit. Az elégia gyakran foglalkozik veszteséggel, elmúlással és fájdalommal, és a líra egyik legérzelmesebb formája.
Eredet
Az elégia szó a görög „elegos” szóból származik, amely eredetileg gyászdalt jelentett. A latin „elegia” közvetítésével került be a modern európai nyelvekbe. A görögök és rómaiak idején az elégia nem feltétlenül volt kizárólag szomorú hangvételű; gyakran használták politikai vagy szerelmi témák kifejezésére is.
Kategória
Az elégia a költészet műfajába tartozik, azon belül is a lírai költészet egyik alformája. A líra egy olyan irodalmi műfaj, amely az egyén személyes érzéseit, gondolatait és élményeit fejezi ki.
Részletesebb magyarázat
Az elegikus költészetben az érzelmek mélysége és az elmélkedés jellemző. Az elégia általában hosszabb versforma, amelyben a költő részletesen kifejti belső világát és gondolatait. Az elégikus hangvétel nemcsak a veszteséget vagy gyászt fejezheti ki, hanem bármilyen mély érzelmi állapotot, legyen az szerelem vagy életfilozófiai elmélkedés.
Az elegiákban gyakran találkozhatunk természeti képekkel, amelyek tükrözik a költő lelkiállapotát. Az idő múlása és az emberi élet mulandósága is központi téma lehet. Az elégia nemcsak egyéni érzelmek kifejezésére szolgálhat, hanem kollektív élményekre is reflektálhat.
Szinonimák
- Gyászdal
- Lamentáció
- Búcsúvers
- Siralomének
Ellentétes jelentésű szavak
- Ode (ódá)
- Himnusz
- Dicsőítő ének
- Ünnepi vers
Példamondatok
- A költő új műve egy mélyen megható elégia volt.
- A temetésen egy régi magyar elégiát olvastak fel.
- A természet szépségeiről írt elégia különösen megérintette az olvasókat.
- A szerző legutóbbi kötete több elegikus verset is tartalmaz.
Használati területek
A szakmai és köznyelvi használatban is előforduló fogalomról van szó. Az irodalomtudományban és a költészeti elemzésekben gyakran találkozhatunk vele, de hétköznapi beszélgetésekben is felbukkanhat különösen akkor, ha valaki mély érzelmekről vagy veszteségről beszél.
Kapcsolódó szavak
- Líra
- Költészet
- Melankólia
- Elmúlás
- Érzelemkifejezés