Rövid magyarázat (definíció)
Az „elokvens” szó olyan személyre vagy beszédre utal, aki vagy amely kifejezetten jól, hatásosan és meggyőzően kommunikál. Az elokvens beszédmód magában foglalja a világos, érthető és szép nyelvhasználatot, amely képes érzelmeket és gondolatokat egyaránt átadni.
Eredet (etimológia)
Az „elokvens” szó a latin „eloquens” szóból származik, ami azt jelenti, hogy „jól beszélő”. A latin „eloqui” igéből ered, amely az „e-” (ki) és a „loqui” (beszélni) elemekből áll össze. Tehát az alapjelentése: „ki-beszélni”, vagyis kifejezni magunkat szóban.
Kategória (szakterület, témakör)
Az „elokvens” szó leginkább a nyelvészet és retorika területéhez kapcsolódik. Gyakran használják irodalmi kritikákban, beszédtechnikák oktatásában, valamint politikai és jogi kontextusban is.
Részletesebb magyarázat
Az elokvens személy képes úgy megfogalmazni gondolatait és érzéseit, hogy azok nemcsak érthetőek, de inspirálóak és meggyőzőek is. Az elokvencia nem csupán a szavak helyes megválasztását jelenti, hanem a megfelelő hangsúlyozást, ritmust és testbeszédet is. Az elokvens beszéd gyakran művészi szintű előadásmóddal párosul, amely képes mély benyomást tenni a hallgatóságra.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Ékesszóló
- Szónoki
- Kifejező
- Meggyőző
- Hatásos
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Dadogó
- Zavaros
- Érthetetlen
- Monoton
- Béna
Példamondatok
- A professzor elokvens előadása mindenkit lenyűgözött.
- A politikus elokvensen vázolta fel terveit a jövőre nézve.
- A költő elokvens versei mély érzelmeket váltanak ki az olvasókból.
- A diák rendkívül elokvens volt a vitaversenyen.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
Az „elokvens” szó mind szakmai, mind köznyelvi kontextusban használható. Szakmai környezetben gyakran találkozhatunk vele retorikai elemzésekben, irodalmi kritikákban vagy éppen jogi dokumentumokban. Köznyelvi használat során pedig általában valaki beszédének minőségét dicsérjük vele.
Kapcsolódó szavak
- Retorika
- Eloquencia
- Szónoklat
- Kommunkációs készség
- Beszédtechnika