Rövid magyarázat (definíció)
Az „exitus” szó latin eredetű, és általában „kimenetel”, „végkimenetel” vagy „halál” jelentéssel bír. Az orvosi és irodalmi szövegekben gyakran használják a végső állapot vagy esemény leírására.
Eredet (etimológia)
Az „exitus” szó a latin „exire” igéből származik, amelynek jelentése „kimenni”, „kilépni”. Az ige töve az „ex-” előtagból és az „ire” igéből áll össze. A középkorban az orvosi nyelvezetben elterjedt, és idővel a halál eufemisztikus kifejezésévé vált.
Kategória (szakterület, témakör)
Az „exitus” szó leggyakrabban az orvostudományban és a jogi szövegekben fordul elő, de irodalmi művekben is találkozhatunk vele. Az orvosi szaknyelvben különösen fontos szerepet játszik, mivel pontosan meghatározza a betegségek vagy kezelések végső kimenetelét.
Részletesebb magyarázat
Az „exitus” szó többféle kontextusban használható. Az orvostudományban például a beteg életének végét jelenti, míg más esetekben egy folyamat vagy esemény végső kimenetelére utalhat. Az irodalomban gyakran találkozunk vele mint metaforával, amely az élet befejezését jelzi. A jogi szövegekben pedig az ügyek lezárására utalhat.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Vég
- Kimenetel
- Befejezés
- Zárás
- Halál
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Kezdet
- Indulás
- Születés
- Elindulás
Példamondatok
- A beteg exitusa sajnos elkerülhetetlen volt.
- A kutatás exitusa pozitív eredménnyel zárult.
- A történet tragikus exitusa mindannyiukat megrázta.
- A peres ügy exitusa sokakat meglepett.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
Az orvostudományban az „exitus” kifejezést leginkább a beteg halálának leírására használják. A jogi nyelvezetben egy ügy lezárását jelzi. Az irodalomban és köznapi beszédben ritkábban fordul elő, de amikor használják, akkor általában metaforikus értelemben teszik.
Kapcsolódó szavak
- Exire – kilépni
- Exitus letalis – halálos kimenetel
- Mors – halál
- Finis – vég
- Terminus – határidő, végpont