Rövid magyarázat (definíció)
Az exkommunikáció egy vallási szankció, amely során egy egyént kizárnak a vallási közösségből, és megfosztják a közösségben való részvétel jogától. Ez általában súlyos bűnök vagy szabályszegések következménye, amelyek ellentétesek az adott vallás tanításaival.
Eredet (etimológia)
Az „exkommunikáció” szó a latin „excommunicatio” kifejezésből származik, amely az „ex” (ki) és a „communicatio” (közösség) szavak összetételéből ered. A szó szerinti jelentése tehát „kizárás a közösségből”.
Kategória (szakterület, témakör)
Az exkommunikáció elsősorban a vallástudomány és teológia területéhez tartozik, de történelmi és társadalomtudományi kontextusban is vizsgálható. Gyakran kapcsolódik az egyháztörténethez és a kanonikus joghoz.
Részletesebb magyarázat
Az exkommunikáció nem csupán egy egyszerű kizárás; komoly spirituális és társadalmi következményekkel járhat. A katolikus egyházban például az exkommunikált személy nem részesülhet a szentségekben, mint például az eucharisztiában vagy a bűnbánat szentségében. Az exkommunikáció lehet automatikus („latae sententiae”), amikor valaki bizonyos súlyos bűnök elkövetése révén automatikusan kizárja magát az egyházból, vagy formális („ferendae sententiae”), amikor hivatalos egyházi ítélet alapján történik.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Kizárás
- Anatéma
- Kirekesztés
- Közösségből való kitiltás
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Befogadás
- Integrálás
- Rehabilitáció
- Visszafogadás
Példamondatok
- A püspök exkommunikációval fenyegette meg azokat, akik nem tartják be az egyházi előírásokat.
- A középkorban sok uralkodó került exkommunikáció alá politikai okok miatt.
- A hívők számára az exkommunikáció súlyos lelki teher lehetett.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
Az exkommunikáció kifejezést leggyakrabban vallási kontextusban használják, különösen a katolikus, ortodox és protestáns keresztény hagyományokban. Ritkábban előfordulhat köznyelvi használatban is, ahol átvitt értelemben alkalmazzák valamilyen csoportból vagy szervezetből való kizárásra.
Kapcsolódó szavak
- Anatéma
- Egyházi fegyelem
- Kanonikus jog
- Bűnbánat
- Eucharisztia