Rövid magyarázat (definíció)
Az „idiopátia” szó olyan betegségeket vagy állapotokat jelöl, amelyeknek nincs ismert oka. Az orvostudományban gyakran használják olyan helyzetekben, amikor egy betegség eredetét nem lehet meghatározni, és így az idiopátiás jelzőt kapja.
Eredet (etimológia)
Az „idiopátia” szó a görög „idios” (saját, egyéni) és „pathos” (szenvedés, betegség) szavakból származik. Az összetett kifejezés tehát lényegében azt jelenti, hogy „egyéni betegség”, ami arra utal, hogy a betegség okai nem ismertek vagy nem kapcsolhatók más általánosan ismert tényezőkhöz.
Kategória (szakterület, témakör)
Az idiopátia kifejezést elsősorban az orvostudományban használják. Különösen fontos szerepet játszik a diagnosztikában és a patológiában, ahol a betegségek okainak meghatározása alapvető jelentőségű.
Részletesebb magyarázat
Az idiopátiás betegségek diagnosztizálása különösen kihívást jelent az orvosok számára. Mivel ezeknél a betegségeknél nincs egyértelmű kiváltó ok vagy előzmény, az orvosok gyakran kizárásos alapon dolgoznak. Ez azt jelenti, hogy minden lehetséges okot megvizsgálnak és kizárnak, mielőtt idiopátiásnak nyilvánítanák a betegséget. Az idiopátiás betegségekre jellemző, hogy többféle tünetet produkálhatnak, amelyek sokszor más betegségekre is jellemzőek lehetnek.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Ismeretlen eredetű
- Spontán
- Ok nélküli
- Primer
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Szekunder
- Kiváltott
- Okozott
- Indukált
Példamondatok
- A páciens idiopátiás tüdőfibrózistól szenved.
- Mivel az orvosok nem találtak semmilyen kiváltó okot, az állapotot idiopátiásnak minősítették.
- A kutatás során számos idiopátiás esetet találtak, amelyekre még mindig nincs magyarázat.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
Az idiopátia kifejezést leginkább szakmai környezetben használják, különösen az orvosi diagnosztikában és kutatásban. Ritkábban fordul elő a köznyelvben, ahol inkább egyszerűbb kifejezésekkel írják le ugyanazt a jelenséget.
Kapcsolódó szavak
- Etiológia
- Patogenezis
- Kórtan
- Tünettan
- Differenciáldiagnózis